Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Запровадження процедури банкрутства для фізичних осіб

18 жовтня 2018 року народні депутати України прийняли у другому читанні Кодекс з процедур банкрутства, який набере чинності через шість місяців з дня його опублікування. Відповідний документ було розроблено Комітетом з питань економічної політики.

Кодекс отримав підтримку від Міжнародного валютного фонду, Світового банку, Національного банку України, Асоціації правників України, банківської спільноти, арбітражних керуючих, представників експертного середовища. Вказаним нормативно-правовим актом передбачено умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

! При цьому, вперше на законодавчому рівні закріплено можливість визнання банкрутами фізичних осіб. Цьому питанню присвячена книга друга зазначеного Кодексу.

Запровадження процедури банкрутства фізичних осіб надасть можливість громадянам, які опинилася у скрутному фінансовому становищі оголосити себе банкрутом та скористатися правом реструктуризації боргу.

 

Підстави для визнання фізичної особи банкрутом

За загальним правилом, провадження у справі про банкрутство відкриватиметься за таких умов:

 • якщо вимоги кредитора, підтвердженні рішенням суду, що набрало законної сили, становлять не менше 100 мінімальних зарплат для фізичної особи, а до ФОПа – 300, що станом на 2018 рік складає 372300 грн, для ФОПа – 1116900 грн.;
 • ці вимоги не були задоволені боржником протягом двох місяців після настання строку для їх погашення.

Прийнятим документом встановлено імперативну норму, якою передбачено випадки, коли боржник зобов’язаний звернутися до суду із відповідною заявою, а саме:

 • якщо сукупний розмір боргів фізичної особи перевищує 300 мінімальних заробітних плат, а для ФОПа – 500 (станом на 2018 рік це 1116900 грн. для фізичної особи і 1861500 грн. для ФОПа);
 • загроза неплатоспроможності, тобто задоволення вимог якогось із кредиторів не дозволить боржнику виконати свої зобов’язання перед іншим кредитором;
 • втрата єдиного джерела доходів, тяжка хвороба, що завадить здійснювати свою діяльність, а також інші істотні обставини.

Крім цього, законодавець також вказав, що якщо боржник не звернеться до суду із такою заявою, до нього не застосовуватимуться правила щодо звільнення від боргів.

Водночас, нормативно-правовим актом також передбачено і диспозитивну норму, залишаючи за боржником можливість прийняття рішення щодо необхідності звернення до суду. Такими випадками є:

 • протягом 2-х місяців боржник не погашає кредити та не вносить інші планові платежі у розмірі понад 50%;
 • винесення постанови у виконавчому провадженні про відсутність майна, на яке може бути звернено стягнення;
 • сукупний дохід боржника за останні 6 місяців зменшився на 50% при наявності непогашеної заборгованості;
 • вартість майнових активів боржника зменшилася на 50% при наявності непогашеної заборгованості;
 • розмір боргів боржника перевищує вартість його майна і майнових прав у розмірі понад 50%;
 • наявні інші обставини, що свідчать про неможливість виконання боржником своїх грошових зобов’язань найближчим часом.

 

Хто ще може подати заяву про відкриття провадження?

Звертатися із заявою до суду може не лише сам боржник, але й інші особи. До таких, зокрема, належать:

 • особи, вимоги яких пов’язані з зобов’язаннями внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян та стягненням заборгованості щодо аліментів;
 • органи доходів і зборів;
 • спадкоємці після смерті боржника або визнання його померлим.

 

Які наслідки для фізичної особи має відкриття провадження?

 • кредитори можуть пред’являти вимоги до боржника лише в межах процедури банкрутства;
 • штрафи, інші фінансові санкції та відсотки за зобов’язаннями не нараховуються;
 • вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів;
 • за клопотанням кредитора або з власної ініціативи суд може прийняти рішення про заборону виїжджати за кордон на період розгляду справи в суді.

На період дії мораторію зупиняється виконання боржником грошових зобов’язань, припиняється стягнення за виконавчими документами (окрім стягнення аліментів та відшкодування шкоди, завданої життю та здоров’ю), неустойка не нараховується, не індексується заборгованість, а також зупиняється перебіг строку позовної давності.

 

Що таке реструктуризація?

Реструктуризація боргів є однією із процедур, які застосовуються до боржника, з метою відновлення його платоспроможності шляхом зміни порядку та способу виконання його зобов’язань.

Водночас, якщо заборгованість боржника визначена в іноземній валюті, то грошові вимоги кредиторів конвертуються в національну валюту за курсом, встановленим Національним банком України на дату подання кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника.

Погашення заборгованості відбувається завдяки плану реструктуризації, який розробляється керуючим реструктуризацією спільно з боржником та затверджується судом, проте лише після сплати заборгованості щодо відшкодування шкоди, завданої життю і здоров’ю, та виплати аліментів.

Разом з тим, Кодексом чітко визначено, які борги не підлягають реструктуризації, а саме:

 • щодо сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування;
 • за кредитами, отриманими боржником на відпочинок, розваги, придбання предметів розкоші;
 • які виникли з участі боржника у азартних іграх, парі тощо.

Якщо умови плану реструктуризації виконані не будуть, тоді суд визнає боржника банкрутом і вводить процедуру погашення боргів, у якій реалізується все майно боржника. Однак, винятки становлять:

 • квартира, загальна площа якої не перевищує 60 м2, або житлова площа якої не перевищує 13.65 м2 на кожного члена сім’ї боржника, місце проживання якого зареєстроване у цій квартирі;
 • житловий будинок, загальна площа якого не перевищує 120 м2;
 • інше майно боржника, на яке згідно з законодавчими актами України не може бути звернено стягнення;
 • кошти, що перебувають на рахунках боржника у пенсійних фондах та спеціальних фондах соціального страхування.

 

Обмеження після визнання банкрутом

Для фізичних осіб, які були визнані банкрутами, Кодексом встановлені певні обмеження. Так, за заявою такої особи не може бути відкрито провадження у справі про банкрутство протягом п’яти років після визнання його банкрутом. Якщо протягом цього строку із відповідною заявою до суду звернеться кредитор, то до фізичної особи не застосовуватимуться правила про звільнення від боргів.

Окрім цього, в межах 5-річного строку особа не зможе брати кредити, позики, укладати договори поруки, передавати майно у заставу, не повідомивши про це. Зазначати про визнання банкрутом необхідно буде також якщо особа вирішить зареєструватися ФОПом протягом 5 років. Протягом цього ж строку такі особи не можуть займатися незалежною професійною діяльністю, в якості адвокатів, приватних нотаріусів, арбітражних керуючих, приватних виконавців тощо.

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!

Bitcoin Accelerator