Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Визначення місця проживання дитини. Поради адвоката


Під час розлучення колишні чоловік та жінка часто ділять не тільки майно, а й дітей.  На практиці це вирішується визначенням того з батьків, з ким буде жити дитина надалі, а також вирішенням питання реалізації права другого на побачення з дитиною та участі у її вихованні. Розглянемо, яким чином це відбувається.

Перш за все наголошуємо на тому, що для питання про те, з ким буде жити дитина після розлучення батьків, нема чіткої інструкції по вирішенню. Існують певні критерії, які орган, який вирішує це питання, зобов’язаний врахувати при винесенні рішення. Але суб’єктивне наповнення цих критеріїв, що призводить до неоднакової, нерідко протилежної оцінки одних і тих самих фактів у схожих справах, не дозволяє виробити універсальний алгоритм дій. Відсутня навіть стала судова практика, тому кожен процес є унікальним, що потребує участі фахівця, який спеціалізується саме на таких справах.

В цій статті ми тільки ознайомимо Вас з основними нормами законів та інших актів, які застосовуються при вирішенні цієї проблеми, і дамо декілька загальних рекомендацій.

І головна рекомендація така: якщо батьки не домовились між собою про те, з ким житимуть діти і як другий з батьків спілкуватиметься з ними, або якщо пізніше змінилися обставини, і є підстави та бажання змінити попередню домовленість – обов’язково звертайтеся до адвоката по сімейним спорам.

Питання проживання дитини з одним з батьків після розлучення в разі наявності спору між батьками може бути вирішено органом опіки та піклування або судом. Частіше за все питання одразу передається на вирішення суду (шляхом подання відповідного позову), оскільки не існує вимоги щодо обов’язкового попереднього вирішення цього питання іншим органом. Крім того, орган опіки залучається судом до участі в процесі самостійно.

Слід пам’ятати, що, хоча дитина і виступає в таких справах своєрідним предметом спору, в неї теж є право голосу. Крім побажань та доводів батьків, суд також вислуховує думку самої дитини.

Батькам, які сподіваються вирішити питання проживання дитини за згодою між собою, буде корисно знати, що існує певна градація ваги думки дитини щодо місця її проживання: до десятирічного віку дитини все вирішують виключно батьки, з десяти років рішення приймається з урахуванням думок батьків і дитини, з чотирнадцяти років дитина сама вирішує, з ким із батьків вона буде проживати.Також слід врахувати, що окреме від дитини проживання саме по собі не позбавляє від обов’язку щодо участі у її вихованні. Відповідно, той з батьків, з ким проживає дитина, не має права заборонити іншому бачитися з дитиною. Звичайно, якщо ці зустрічі не використовуються для негативного впливу на дитину, не шкодять її фізичному і психічному розвитку. Взагалі для уникнення непорозумінь в цьому питанні доречно буде скористатися наданою законом можливістю зафіксувати права та обов’язки щодо виховання дитини того з батьків, що проживає окремо,  у договорі, який підлягає нотаріальному посвідченню.

Повертаючись до вирішення питання визначення місця проживання дитини в судовому порядку слід зазначити, що наведена вище градація ваги думки дитини щодо її місця проживання застосовується також і у випадку вирішення спору в суді. Суд приймає рішення на підставі низки факторів (умови проживання кожного з батьків, матеріальний стан, попереднє відношення до виконання батьківських обов’язків, стан здоров’я дитини  тощо), в тому числі і з врахуванням прихильності дитини до когось з батьків.В останньому випадку думка дитини може бути не врахована, якщо будуть підстави вважати, що рішення прийняте нею під тиском, чи проживання з визначеною дитиною стороною спору суперечить  інтересам дитини, створює загрозу для неї тощо. Безумовною підставою для відмови є відсутність заробітку, алкоголізм, наркозалежність, аморальний спосіб життя.

Звернення батьків до суду за вирішенням питання про визначення місця проживання дитини, може мати серед іншого і досить неочікувані наслідки. Так, суд в результаті розгляду справи може дійти висновку, що жоден з батьків не відповідає вимогам, які ставляться до особи, щоб їй можна було  довірити дитину. В цьому випадку до справи можуть бути залучені баба (дід) або інші родичі, і дитина буде проживати у них. Також суд, на вимогу органу опіки, може прийняти рішення (за умови, що жоден з родичів не відповідає визначеним критеріям)  про відібрання дитини та передачу її цьому органу.

В України досі діяла практика, коли суди переважно визначали матір тим з батьків, з ким проживатиме дитина після розлучення. Наголошуємо на тому, що законодавчо, на рівні Конституції, закріплено принцип рівності прав та обов’язків подружжя та рівності захисту як материнства, так і батьківства. Міжнародні договори, які є частиною законодавства України, зокрема Конвенція про права дитини, теж сповідують цей принцип. Проте, згідно останніх тенденцій судової практики вирішальним моментом у визначенні місця проживання дитини є врахуванням інтересів останньої, а саме береться до уваги той факт, хто з батьків зможе забезпечити достойні умови життя та виховання дитини, розвиток її здібностей. Тому батькам, які дійсно мають бажання та можливості для спільного проживання з дітьми, тим більше, якщо мають підстави вважати, що матері негативно впливатимуть на дітей і не забезпечать їх належного розвитку, не слід завчасно опускати руки.

Підсумовуючи, варто наголосити, що ця категорія справ дуже важка для самостійного ведення процесу. І не тільки з точки зору професійних знань, але і з психологічної. Не можна сказати, що юрист – це машина, але його відстороненість від внутрішніх проблем та переживань дозволяє учасникам більш об’єктивно поглянути на бажання та можливості, як власні, так і опонента. А чим більше об’єктивності в процесі, тим кращий для всіх результат. Тому радимо звертатися до адвокатів з сімейних спорів у Львові для досягнення найкращого результату.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!

Bitcoin Accelerator