Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Виїзд дитини за кордон. Нові правила

Як відомо, раніше для виїзду дитини за кордон потрібна була згода обох батьків. Через це нерідко траплялися випадки, коли батько чи матір не надавали такої згоди з різних причин, маніпулюючи іншим з батьків та заявляючи, що такий дозвіл «треба заслужити». Зрештою, все це призводило до порушень прав дитини, оскільки дитина так і не змогла виїхати за кордон з метою відпочинку, лікування чи для участі у різних заходах тощо.

28 серпня 2018 року набрав чинності закон, яким внесено зміни щодо процедури виїзду дитини за кордон.

За загальним правилом, дитина, яка досягла 16-річного віку, може самостійно виїжджати за межі України. Проте як діяти, коли виникла необхідність покинути територію України з дитиною до 16 років?

 

Відтепер той із батьків, з яким проживає дитина, має право покинути з нею межі України на строк до одного місяця без згоди іншого.

 

Розглянемо на прикладі матері, яка хоче вивезти дитину за кордон. Для цього їй потрібно мати висновок органу опіки та піклування, яким підтверджено місце проживання дитини, або відповідне рішення суду.

Дитина може виїхати за межі України у таких випадках:

  • для лікування;
  • для навчання;
  • для участі в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах;
  • для оздоровлення та відпочинку за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей.

 

При цьому, якщо матір знає, де проживає батько, він не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, мати зобов’язана проінформувати його про тимчасовий виїзд дитини за кордон, надіславши рекомендований лист. В такому листі необхідно також вказати про мету виїзду, державу прямування та часовий проміжок, протягом якого мати з дитиною перебуватимуть у цій державі.

 

! Варто звернути увагу на те, що чинним законодавством встановлена відповідальність за умисне порушення одномісячного строку перебування з дитиною за межами України у вигляді штрафу в розмірі  1700-3400 грн. Також, у подальшому особі, яка порушила такі строки та на яку було накладено штраф, забороняється виїжджати з дитиною за кордон протягом 1 року.

 

 Виїзд за кордон на строк більше 1 місяця

Окрім того, у певних випадках мати з дитиною можуть виїхати за кордон без згоди батька на строк більше одного місяця, а саме якщо в батька існує заборгованість зі сплати аліментів, тобто лише в тому випадку, коли батько не сплачує аліменти більше, ніж чотири місяці або три місяці, якщо дитина має визначені захворювання або є дитиною з інвалідністю.

Отже, матір дитини при перетині державного кордону України повинна пред’явити довідку про наявність заборгованості батька зі сплати аліментів, яку можна отримати в органах державної виконавчої служби або приватного виконавця, адже без такої довідки мати не зможе вивезти дитину за кордон без згоди батька на строк понад один місяць.

Виїхати за межі України може також і батько з дитиною, який проживає окремо від неї. Так, для цього батькові необхідно не ухилятися та належно виконувати батьківські обов’язки, не мати заборгованості зі сплати аліментів та отримати нотаріальну згоду матері на виїзд дитини за кордон, попередньо звернувшись до матері рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Проте, якщо мати не надасть батькові нотаріальної згоди на виїзд дитини за кордон протягом 10 днів з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, батько може звернутися до суду. Варто пам’ятати, що право батька на звернення до суду виникає лише, якщо у нього немає заборгованості зі сплати аліментів.

Загалом, прийнятий закон значно посилив соціальний захист дітей. Проте, в процесі планування поїздки за кордон виникає чимало різних запитань. Так, які документи потрібно пред’явити посадовій особі Державної прикордонної служби України в кожному конкретному випадку при перетині державного кордону України, яка відповідальність загрожує у випадку неповернення в Україну в передбачений строк та як діяти, якщо місце проживання іншого з батьків невідоме – відповіді на ці та інші питання Ви дізнаєтеся, звернувшись до Адвокатського об’єднання «Галлекс».

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!