Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Виселення мешканців з житла, переданого в іпотеку: Чи обов’язково надсилати вимогу про добровільне звільнення житлового будинку?

viselennya_meshkantsiv_budinku

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40 ЗУ «Про іпотеку»: «Звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове  приміщення  є підставою для виселення всіх мешканців,  за винятком наймачів та членів  їх  сімей.  Виселення  проводиться  у порядку, встановленому законом. Після прийняття рішення про звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення шляхом позасудового врегулювання  на  підставі  договору  всі  мешканці зобов'язані на письмову  вимогу  іпотекодержателя або нового власника добровільно звільнити  житловий  будинок чи житлове приміщення протягом одного місяця  з  дня  отримання цієї вимоги. Якщо мешканці не звільняють житловий  будинок  або житлове приміщення у встановлений або інший погоджений  сторонами  строк  добровільно,  їх примусове виселення здійснюється на підставі рішення суду».

Згідно ч. 3 ст. 109 Житлового кодексу УРСР: «Звернення стягнення  на  передане в іпотеку жиле приміщення є підставою для виселення всіх громадян,  що мешкають у ньому, за винятками, встановленими  законом.  Після  прийняття  кредитором рішення  про  звернення  стягнення  на передані в іпотеку житловий будинок  чи житлове приміщення шляхом позасудового врегулювання на підставі  договору  всі  мешканці  зобов'язані  на письмову вимогу іпотекодержателя   або   нового   власника  добровільно  звільнити житловий  будинок  чи  житлове приміщення протягом одного місяця з дня  отримання  цієї  вимоги,  якщо сторонами не погоджено більший строк. Якщо громадяни не звільняють жиле приміщення у встановлений або  інший  погоджений  сторонами  строк добровільно, їх примусове виселення  здійснюється  на підставі рішення суду».

Порядок виселення мешканців житлового будинку, передбачений ч.ч. 1, 2 ст. 40 ЗУ «Про іпотеку», ч. 3 ст. 109 Житлового кодексу УРСР, на нашу думку, стосується лише випадку прийняття  кредитором (іпотекодержателем) рішення  про  звернення  стягнення  на передані в іпотеку житловий будинок  чи житлове приміщення шляхом позасудового врегулювання на підставі  договору.

Таким чином, коли іпотекодержатель чи кредитор звернув стягнення на майно в судовому порядку шляхом подання відповідного позову (про стягнення заборгованості шляхом звернення стягнення на іпотечне майно, про визнання права власності на таке майно чи ін.), то при подальшому поданні позову про виселення всіх мешканців, позивач не зобов’язаний надсилати вимогу про добровільне виселення.

Також, на нашу думку, позивач звільняється від обов’язку щодо надіслання вимоги про добровільне виселення, коли звернення стягнення на іпотечне майно розглядається в суді одночасно із вимогою про виселення всіх мешканців з такого житла.

Така позиція узгоджується і з позицією колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ по наступних справах (номери рішень зазначені відповідно до ЄДР :-    Згідно висновків, зроблених колегією суддів у рішеннях № 46045488 та № 46045487, повідомлення про виселення є заходом позасудового врегулювання спору та не є обов’язковим при судовому вирішенні вимог про виселення.-    Згідно ж висновку, зробленого колегією суддів у рішенні № 46872593, положення ч. 2 ст. 40 Закону «Про іпотеку» про обов'язковість направлення повідомлення всім мешканцям вимоги про добровільне звільнення житлового будинку чи житлового приміщення не застосовуються, коли виселення здійснюється одночасно із зверненням стягнення на предмет іпотеки.В свою чергу колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у рішенні № 51550058 на підставі тих самих норм матеріального права ухвалює цілком протилежене рішення у подібних правовідносинах, а саме, що примусове виселення здійснюється на підставі рішення суду тільки за певних умов: якщо мешканці добровільно не звільнили житловий будинок чи житлове приміщення, на яке звернуто стягнення як на предмет іпотеки, протягом одного місяця з дня отримання письмової вимоги іпотекодержателя або нового власника або в інший погоджений сторонами строк. При цьому повідомлення про виселення повинні бути не лише направлені, а й отримані відповідачем.Вказані вище обставини беззаперечно підтверджують факт неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, що в свою чергу безсумнівно вказує на наявність підстав для перегляду вказаних судових рішень Верховним Судом України. На даний час адвокати адвокатського обєднання «Галлекс» подали заяву у Верховний суд України про перегляд вказаних вище судових рішень.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!

Bitcoin Accelerator