Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

ТОП-10 ключових змін законодавства, які вступили в силу

З настанням нового року люди пов’язують початок важливого, великого етапу змін у житті. Початок року – старт багатьох проектів, підготовка яких могла тривати і декілька років. Масштаби цих проектів найрізноманітніші: від особистих до міжнародних. Правова сфера життя суспільства теж не є винятком. Нагадаємо про декілька найважливіших, як на нашу думку, законодавчих ініціатив.

 

1. Зменшено дозволену швидкість руху в населених пунктах.

З метою посилення заходів безпеки на дорогах та попередження виникнення ДТП законодавцем було внесено зміни до Правил дорожнього руху щодо швидкісного режиму у населених пунктах. Відтепер дозволена швидкість становить не вище 50 км/год.

 

2. Роздільне збирання сміття.

У вигляді громадської ініціативи щодо сортування побутових відходів питання відоме широкому загалу давно. Старше покоління може згадати кампанії зі збору макулатури ще в шкільні роки, усім знайомі пункти збору склотари та металобрухту, відносно нещодавно з’явилась можливість «цивілізовано» здати відпрацьовані «батарейки» та енергозберігаючі лампи. Подекуди в містах, здебільшого в мікрорайонах-новобудовах, були встановлені контейнери для роздільного збору відходів певного виду: пластику, скла, органіки тощо. Все це відбувалося не без підстав, і не тільки як суто громадський рух, адже норми про сортування сміття були затверджені ще в 2012 році, і лише зараз набрали чинності. Розрив у часі був викликаний потребою у формуванні належної інфраструктури: встановленні тих же контейнерів у кожному (!) дворі, створенню спеціалізованих підприємств з приймання та переробки відходів. З низки об’єктивних та суб’єктивних причин не було створено умов для реалізації норм закону, і як ці норми діятимуть зараз, зважаючи на існування відповідальності за їх невиконання, сказати важко.

 

3.Зміни в законах, які регулюють правила бухгалтерського обліку та звітності.

Вводиться кілька нових понять, зокрема «підприємства, що становлять суспільний інтерес» (банки, страхові компанії, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи); визначені критерії для поділу підприємств на мікропідприємства, малі, середні чи великі. Також низка інших змін.

 

4.Щодо сплати єдиного соціального внеску.

Платники єдиного податку 1групи  втрачають свої привілеї на сплату ЄСВ у сумі не менш ніж 0,5 мінімального страхового внеску. Тобто, платники єдиного податку 1 групи відтепер повинні сплачувати ЄСВ на рівні з іншими платниками – «єдинниками» - не менше мінімального розміру.

До платників ЄСВ віднесені члени фермерського господарства. Змінений спосіб обліку максимальної величини бази нарахування ЄСВ: замість прожиткового мінімуму в якості одиниці обчислення використовується мінімальна заробітна плата (з 01 січня 2018 року максимальної величини бази нарахування ЄСВ становить 15 мінімальних зарплат).

 

5. Біометричний контроль на кордоні.

Обов’язковість наявності біометричного закордонного паспорту стала вже стандартом у міждержавній комунікації. Проте наявність країн, де існують підвищені міграційні ризики, змушує вводити додаткові заходи щодо громадян, які прибувають з цих країн. В Україні з першого січня 2018 року працює система біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства. На всіх пунктах перетину кордону громадяни держав, щодо яких існують міграційні ризики (в тому числі РФ), зобов’язані залишати в системі свої біометричні дані (відбитки пальців та зображення обличчя). Використовувати ці дані, а також вносити до системи дані можуть Державна міграційна служба, Адміністрація Державної прикордонної служби, Національна поліція, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство закордонних справ, закордонних дипломатичних установ, Міністерство інфраструктури, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки і Міністерство оборони.

 

6. Монетизація субсидій.

Уряд запроваджує систему компенсації оплати комунальних послуг незахищеним верствам населення «живими» грошима замість компенсації вартості послуг підприємствам-надавачам цих послуг. Система запроваджується в три етапи: монетизація розрахунків за субсидіями на рівні підприємств-надавачів; підготовка системи до здійснення монетизації на рівні домогосподарств; монетизація субсидій на рівні домогосподарств. З 1-го січня реалізований перший етап.

 

7.Внесення змін до трьох процесуальних кодексів.

Формально зміни набрали чинності з 15 грудня 2017 року. Проте практика їх застосування, і, отже, розуміння всіх переваг і недоліків реформи, тільки-тільки з’являється. Ми вже  декілька разів  торкалися цієї наймаштабнішої з часів здобуття Україною незалежності реформи процесуального законодавства і системи судочинства в цілому. Продовжимо детально знайомити вас з цими змінами і надалі.

 

8. Медична реформа.

Цей пункт стоїть дещо окремо в нашому «топі». Як фахівці, ми маємо спиратися на офіційні джерела, тобто такі,що набрали законної сили. Закони, постанови Кабміну, Укази Президента набувають сили після їх опублікування. На час написання цієї статті є дані про те, що закони, якими запроваджується реформа медицини, підписані Президентом, але ще не опубліковані. Тому, визнаючи безсумнівне величезне значення реформи, ми не можемо дати будь-яких змістовних коментарів по її суті. Зауважимо лише те, що, хоча Міністерство охорони здоров’я цілком слушно наголошує на важливості обрання сімейного лікаря і своєчасному оформленні належним чином відносин з ним (порядок має роз’яснити сам лікар), в той же час воно визнає, що до 2019 року ніщо не заважає пацієнту звернутися до лікаря вузького профілю безпосередньо, без обов’язкового попереднього звернення до терапевта.

 

Два наступних місця належать подіям, які мали б бути в «топі», якби відбулися насправді.

 

9. Планові перевірки.

Після спорів щодо доцільності продовження мораторію на проведення планових перевірок бізнесу його таки було продовжено на 2018 рік. Проте не радимо підприємцям занадто розслаблятися, адже перелік підстав, за якими можуть бути проведені позапланові перевірки, досить широкий. Отже, підстави такі: рішення суду; аварія на виробництві; смерть в результаті нещасного випадку на виробництві; звернення фізичної особи про порушення її прав підприємцем; перевірка виконання приписів, виданих під час попередньої перевірки.

 

10. Заборона виїзду в ЄС для автомобілів, що не пройшли техогляд.

В пресі деякий час була поширена інформація про те, що за умовами угоди з ЄС про асоціацію з 2018 року буде заборонений в’їзд до ЄС тих автомобілів, що не пройшли техогляд. Базувалася ця інформація на офіційному повідомленні Мінінфраструктури, розміщеному на сайті міністерства. Згодом міністерство спростувало цю інформацію і повідомлення видалило (так, з офіційними джерелами інформації теж треба працювати обережно). Проте міністерство не відмовляється від самої ідеї запровадження такого обмеження, і поширення його на авто, які виїздять з України в будь-яку країну,  а не лише в ЄС.

Сподіваємось, що цей короткий нарис декількох нововведень в законодавстві в січні допоміг вам зорієнтуватися в головних юридичних новорічних новинках. Більш детально про ці та інші новації законодавства розповімо згодом.

 

 

 

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!