Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

ТОП «10» ключових змін в ЦПК

 

Ми обіцяли висвітлити найбільш суттєві зміни, яких зазнали процесуальні кодекси. На черзі Цивільний процесуальний.

  1. Щодо представництва особи в суді. Визначено, що особа (фізична чи юридична) бере участь в справі особисто, або за посередництва представника, або разом з представником. Новелою є те, що в якості представника розглядається в першу чергу адвокат. Це стосується однаково як громадян, так і підприємств, установ. Раніше існуюча практика, коли представником міг бути будь-хто, кому особа видала довіреність, відійшла у минуле, за одним виключенням. Представником в трудових спорах, а також у так званих малозначних справах (визначення того, яка справа є малозначною, дещо неоднозначне; в усякому випадку слід керуватися тим, що позов на суму, меншу за 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, який визначений на початок року, буде віднесений до малозначних) може бути повнолітня особа, не обмежена в правоздатності. Зберігається також практика представництва малолітніх, неповнолітніх, обмежено дієздатних та недієздатних батьками, опікунами, піклувальниками.

 

  1. З’явився новий вид доказів: висновок експерта у галузі права. Точніше, це не є класичним доказом, висновок займає окреме процесуальне положення. Висновок може стосуватися питань застосування аналогії права чи закону до спірних відносин, або змісту норм іноземного права. В будь-якому випадку висновок не є обов’язковим для суду.

 

  1. Повістки розсилаються на електронні поштові скриньки учасників справи. Щоправда, тільки за наявності офіційної електронної адреси. Щоб отримати таку адресу, необхідно зареєструватися на системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua. На сьогоднішній день сервіс працює в пілотному режимі, і інформацію щодо можливості обміну електронними документами з судом, який вас цікавить, радимо уточнювати заздалегідь. У випадку відсутності офіційної електронної адреси повістки вручатимуться за старою процедурою.

 

  1. Змінився порядок визначення судових витрат. Якщо раніше судові витрати включалися до загальної суми позову, могли бути змінені протягом всього часу розгляду справи до винесення рішення, потребували підтвердження належними доказами (тобто мали бути реально понесеними на час подання вимоги про їх відшкодування), то тепер кожна зі сторін разом з поданням першої заяви по суті справи (тобто позивач – з позовною заявою, відповідач – з відзивом на позовну заяву) повинні подати орієнтовний розрахунок витрат, які сторона вже понесла і які планує понести в справі. Неподання такого розрахунку може позбавити сторону права на відшкодування судових витрат взагалі (крім судового збору). Також суму витрат може визначити суд. Суд також може зобов’язати сторони сплатити наперед судові витрати по окремій процесуальній дії.

 

  1. Вперше окрема стаття присвячена відшкодуванню витрат на правничу допомогу. Взагалі оплаті юридичних радників приділено багато уваги безпосередньо в кодексі, а не в інших актах, як було раніше. Це має полегшити вирішення питання щодо відшкодування таких витрат стороною процесу, з якої за рішенням суду присуджено стягнення судових витрат.

 

  1. В якості доказів розглядатимуться і електронні документи.

 

  1. Абсолютна новела, фактично новий механізм вирішення спору в суді - врегулювання спору за участю судді. Полягає в проведенні нарад судді зі сторонами. Наради можуть проводитись як з обома сторонами одночасно, так і з кожною з них окремо. Протокол наради не ведеться, нарада не фіксується технічними засобами (заборонено це робити також сторонам, їх представникам та іншим учасникам наради). Під час нарад суддя вживає заходів для стимулювання сторін до мирного вирішення спору. Врегулювання спору за участю судді проводиться за згодою сторін до початку розгляду справи по суті.

 

  1. Новим є порядок подання доказів у справі. Якщо раніше сторони мали право заявляти клопотання про приєднання до справи нових доказів до видалення суду до нарадчої кімнати для постановлення рішення, то тепер всі докази, якими кожна зі сторін обґрунтовує свою позицію, мають бути подані сторонами разом з позовною заявою та відзивом на позовну заяву відповідно.

 

  1. Вводиться поняття «зловживання процесуальними правами». Визначення того, чи є та чи інша дія учасника процесу зловживанням, фактично цілком покладено на суддю, що може приводити до зловживань саме з боку судді. Сподіваємось на вдосконалення цієї норми.

 

  1. Нововведення, що пов’язане зі змінами в інших законах. Ліквідована процедура подвійного касаційного перегляду справ (разом з Вищим спеціалізованим судом). Повернулася класична трирівнева система судів, скорочені строки перегляду справ, зменшена можливість повернення справи на повторний розгляд. Відбулися зміни в сплаті судового збору за перегляд справ в апеляційному та касаційному порядку.

 

Насправді нового в цивільному процесі набагато більше. Звертайтеся до адвокатів нашого об’єднання, і вони нададуть детальну і кваліфіковану консультацію по будь-якому питанню процесу.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!