Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

ТОП «10» ключових змін в КПК

Наприкінці минулого року було внесено багато суттєвих змін до низки законів. Особливо великих змін зазнало процесуальне законодавство. Три кодекси були прийняті в новій редакції (Господарський процесуальний, Цивільний процесуальний, Кодекс адміністративного судочинства), важливих змін зазнав Кримінальний процесуальний кодекс. Ця стаття присвячена змінам в кримінальному процесі.

Коротко розглянемо найважливіші з них.

 1. З’явився новий суб’єкт: «інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування». Необхідність в процесуальному визначенні такої особи пов’язана з практикою в правоохоронних органах, коли до особи, яка (на думку слідчого) якимось чином була причетна до справи, що розслідується, застосовувалися певні дії без дотримання процесуального законодавства. Здебільшого це було пов’язано з небажанням органів слідства формалізувати свої відносини з цією особою, надавши їй процесуального статусу (свідка, підозрюваного тощо). В свою чергу таке небажання могло бути пов’язане з відсутністю підстав для надання такого статусу і залучення до справи взагалі, або ж таке мало місце у випадках, коли слідчий мав намір тиснути на особу непроцесуальними методами: у особи фактично проводили обшук (неодноразово), вилучали предмети чи документи, вчиняли інші дії, ніяк їх не фіксуючи і взагалі не дотримуючись встановленого порядку їх вчинення. На скарги такої особи щодо подібних дій була стандартна відповідь: «Ви не є учасником процесу». Тепер така практика має відійти у минуле, принаймні слідчі повинні будуть обґрунтовувати залучення особи до справи в такому статусі. Слід відмітити, що поки що, крім визнання самого факту існування таких осіб, нічого не зроблено, реального набору прав і обов’язків як учасники кримінального провадження вони не мають. Сподіваємось на швидке вдосконалення закону в цьому напрямку.

2.  Вводиться обов’язкова фіксація судового засідання та проведення слідчих дій (не всіх) за допомогою технічних засобів (на практиці зазвичай це відеозйомка). Більше того, офіційним записом судового засідання визнається не текстовий протокол, а саме технічний (аудіо чи відео) запис. З метою виконання цієї норми безпосередньо в законі вимагається забезпечити суди відповідною технікою. Це сприятиме гласності судового процесу та повноті інформації про нього.

3. З попереднім нововведенням чудово поєднується наступне. Проведення слідчих дій фіксується техзасобами за рішенням особи, яка проводить такі дії. Якщо хтось з учасників слідчої дії (наприклад, адвокат, підозрюваний, понятий) подасть клопотання про проведення відеозапису цієї дії, воно підлягає обов’язковому задоволенню.

4.   Незалежно від фіксації обшуку іншими особами адвокат або підозрюваний чи обвинувачуваний мають право самостійно проводити відео фіксацію цієї слідчої дії (це стосується тільки обшуку).

5.  Як ми вже зазначали, обшук може проводитьсь в тому числі і у приміщенні особи, яка до того ніяк не була залучена до процесу. В результаті обшуку цій особі може бути оголошена підозра з наступним пред’явленням обвинувачення. Зважаючи на таку процесуальну вразливість, законодавець надав право цій особі користуватися послугами адвоката на будь-якій стадії обшуку.

6.  Якщо адвокат не був допущений до участі в проведенні обшуку, то докази, отримані в результаті його проведення, вважаються неприпустимими і не можуть бути використані у суді. Проте факт недопуску адвокат повинен довести у суді.

7. При тимчасовому доступі до речей і документів (тобто у випадках, коли вони не підлягають приєднанню до матеріалів справи як докази) тепер не обов’язково вилучати саме оригінали документів, якщо є можливість обмежитись вилученням копій.

8. Підстави для вилучення комп’ютерів, серверів, мобільних телефонів (смартфонів) обмежуються. Тепер їх можна вилучити за умови, якщо за їх допомогою було вчинено злочин, або їх було викрадено, або отримано іншим незаконним шляхом, чи у випадку, коли вони самі чи інформація, яку містять, підлягають дослідженню експертами (підкреслимо, що все перелічене має бути встановлене слідством ДО вилучення). Також вони вилучаються у випадках, коли власник не дозволяє вивчати їх в місці знаходження чи переховує ці предмети. Практика вилучення «про всяк випадок» має бути припинена. Тим більше, що слідчий чи прокурор тепер можуть скопіювати необхідну інформацію з залученням спеціалістів і без вилучення носія.

9.  Дозвіл на розголошення відомостей про розслідування кримінальної справи тепер надається виключно в письмовому вигляді. Можна вважати це обмеженням свободи слова, а можна – протидією зловживанням цією свободою.

10. З’явилась ще одна підстава закриття кримінального провадження: у випадку, коли існує нескасована постанова слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження внаслідок: відсутності події кримінального правопорушення; відсутності складу злочину в діях особи; набрання чинності законом, який скасовує кримінальну відповідальність за вчинене; досягнутий податковий компроміс в справі про ухилення від сплати податків.

 

Зміни в цілому оцінюємо як позитивні і такі, що суттєво розширюють можливості захисту від зловживань органами слідства своїми повноваженнями. Якщо Ви вважаєте, що подібні зловживання спрямовані проти Вас – негайно звертайтеся до наших адвокатів.

 

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!