Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Страхування цивільної відповідальності не звільняє винуватця від обов'язку відшкодовувати шкоду


Хто повинен відшкодувати шкоду, завдану потерпілому: особа, що завдала шкоди та відповідальність, якої застрахована, чи страховик (в межах ліміту відповідальності)?

Остаточну крапку в даному питанні поставив Верховний Суд України у своєму рішенні від 20.01.2016 року по справі про відшкодування шкоди, завданої втратою годувальника, інтереси потерпілих по якій представляв адвокат АО «Галлекс» Зеленін Сергій Сергійович.

Даною постановою Верховний Суд України фактично заперечує позицію Вищого спеціалізованого суду Украни з розгляду цивільних і кримінальних справ з приводу деліктних зобов’язань та повністю змінив багаторічну судову практику, що існувала раніше.

Отож, Верховний Суд роз’яснив, що деліктне зобов'язання - первісне, основне зобов'язання, в якому діє загальний принцип відшкодування шкоди в повному обсязі, підставою його виникнення є завдання шкоди. Натомість, страхове відшкодування - виплата, яка здійснюється страховиком відповідно до умов договору, виключно в межах страхової суми та в разі, якщо подія, в результаті якої завдана шкода, буде кваліфікована як страховий випадок.

Право потерпілого на відшкодування шкоди за рахунок особи, яка завдала шкоди, є абсолютним і не може бути припинене чи обмежене договором, стороною якого потерпілий не був, хоч цей договір і укладений на користь третіх осіб. Закон надає потерпілому право одержати страхове відшкодування, але не зобов'язує одержувати його. При цьому відмова потерпілого від права на одержання страхового відшкодування за договором не припиняє його права на відшкодування шкоди в деліктному зобов'язанні.

Таким чином потерпілому, як кредитору, належить право вимоги в обох видах зобов'язань, деліктному та договірному.

Потерпілий вправі відмовитися від свого права вимоги до страховика та одержати повне відшкодування шкоди від особи, яка її завдала, в рамках деліктного зобов'язання, не залежно від того, чи застрахована цивільно-правова відповідальність особи, яка завдала шкоди. В такому випадку особа, яка завдала шкоди і цивільно-правова відповідальність якої застрахована, після задоволення вимоги потерпілого не позбавлена права захистити свій майновий інтерес за договором страхування та звернутися до свого страховика за договором із відповідною вимогою про відшкодування коштів, виплачених потерпілому, в розмірах та обсязі згідно з обов'язками страховика як сторони договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

В даному випадку, Верховний Суд України фактично говорить про регресну вимогу.

Таким чином уся бюрократична тяганина із страховиком з приводу страхового відшкодування лягає на плечі особи, що завдала шкоди, а не потрепілого (як існувало раніше), що на думку адвокатів АО «Галлекс» є цілком справедливо та обгрунтовано, відповідає букві та духу закону.

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!