Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Стягнення додаткових витрат на утримання дитини: процедура і практика

 

Добре відомо, що у випадку розлучення подружжя, яке має дітей, вирішується питання щодо сплати аліментів на дитину.  Батьки так чи інакше, добровільно або за рішенням суду, визначаються з обсягом грошового утримання, яке надає один з батьків на дитину. Проте в подальшому у житті дитини можуть виникнути такі обставини, які зумовлять необхідність у  додаткових витратах. Розглянемо це питання.

                                                                                             

В Сімейному кодексі темі аліментів загалом присвячено кілька сторінок. Про додаткові ж витрати згадується лише в одній статті. Саме суд у кожному конкретному випадку вирішує, чи дійсно дитина потребує додаткових коштів, чи ці потреби покриваються вже призначеними виплатами, чи мають витрати бути одноразовими або періодичними, яким має бути розмір витрат, строк, на який призначається оплата витрат. Тому дуже велике значення має доказова база заявника, тобто та аргументація, на яку спиратиметься людина, яка звертається за стягненням додаткових витрат.

 

Яким чином здійснюється стягнення таких витрат?

Стягнення здійснюється шляхом подання відповідного позову до одного з батьків або до обох. Позов може бути пред’явлений як окремо, так і в поєднанні з позовом про стягнення аліментів, слід пам’ятати лише, що вимога про стягнення витрат має бути сформульована та аргументована в позовній заяві окремо. Так, повинна бути визначена сума витрат, періодичність їх виплати, підстава для стягнення додаткових витрат.

 

Які є підстави для стягнення додаткових витрат?

Вичерпного переліку немає,  як приклад в законі наводяться витрати на розвиток здібностей дитини, догляд за дитиною-інвалідом, лікування.  Судова практика визначає, що може і що не може бути підставою для витрат. Загальною ознакою будь-яких підстав є те, що сум аліментів, які виплачуються на утримання дитини, є недостатньо для покриття витрат для задоволення певних, чітко визначених потреб дитини.

 

За який період сплачуються витрати?

Заява про стягнення витрат може бути подана як для компенсації вже понесених витрат (наприклад, особа, з якою проживає дитина, понесла витрати, пов’язані з дорогим лікуванням дитини), так і для тих, які передбачаються в майбутньому (дитина виїздить для навчання за кордон).  Зазвичай частіше задовольняються позови саме про компенсацію понесених витрат, як такі, що є більш обґрунтованими.

 

Звертаємо увагу на те, що ми використали термін «особа, з якою проживає дитина». Такою особою може бути і не мати чи батько. В зв’язку з цим слід пам’ятати, що закон покладає обов’язок участі у додаткових витратах на обох батьків в рівних частинах, при чому незалежно від того, чи поданий позов до обох чи тільки одного з них. Частки батьків можуть і не бути рівними, якщо суд, дослідивши можливості кожного з них брати участь у витратах, дійде висновку, що один з батьків через стан здоров’я, матеріальне, сімейне становище не може нести витрати на рівні з іншим. Так само будуть досліджені можливості сторін і при поданні позову одного з батьків до іншого.

! Пам’ятайте: батьку(матері), з яким проживає дитина, компенсується лише частина реально понесених або передбачуваних витрат, оскільки обов’язок брати участь у таких витратах покладається на обох. Цілком можлива ситуація, коли суд, враховуючи матеріальний стан відповідача та його витрати на утримання дитини, які стягуються з нього у вигляді аліментів, відмовить в задоволенні позову взагалі, визнавши його неспроможність нести додаткові витрати.

 

Чи носить сплата витрат разовий або періодичний характер?

Це залежить від специфіки кожного конкретного випадку. Ми вже наводили приклад з витратами на лікування дитини. Якщо лікування було вдалим, то така виплата буде разовою. Але якщо хвороба призвела до інвалідизації, то виплати будуть носити постійний характер. Можлива ситуація, коли на цю ж дитину раз чи декілька разів на рік будуть стягуватись додатково періодичні витрати на посилені заходи з її оздоровлення, тобто фактично матимуть місце усі можливі види періодичності сплати витрат.

 

Ми говорили про стягнення додаткових витрат на дитину в судовому порядку. Проте немає ніяких перешкод для добровільної сплати таких витрат. Проблема полягає лише у належній фіксації того факту, що платежі мають місце, що ці платежі є саме додатковими витратами, і що отримувач згоден з їх розміром та строками сплати. Найнадійніше (для унеможливлення виникнення непорозумінь, різного трактування сторонами змісту дій одна одної) укладати письмовий договір про сплату таких витрат, або включити положення щодо їх сплати до загального договору про сплату аліментів. Не забувайте, що обидва договори підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню.

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!

Bitcoin Accelerator