Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Спрощена система оподаткування. Види та порядок реєстрації. Перехід на спрощену систему оподаткування

ФОПам та невеличким фірмам, здебільшого приватним, зручно користуватися так званою спрощенню системою оподаткування.  Головною рисою цієї системи, яка відрізняє її від загальної, є наявність всього одного податку, а також фіксована ставка податку, сума якого може і не залежати від доходу підприємця. Застосовувати спрощену систему вигідно при малих обсягах обороту товарів (послуг), що особливо актуально під час кризи на ринку та для підприємців-початківців. Також на цю систему можуть переходити і невеликі фірми, легально оптимізуючи таким чином свої витрати. Про реєстрацію платником, види податків та про перехід на спрощену систему поговоримо у цій в статті.

 Групи платників

 

Існування спрощеної системи засноване на сплаті так званого єдиного податку (ЄП). Платники цього податку розподілені на 4 групи в залежності від ставки податку, виду діяльності, наявності найманих працівників, розміру річного доходу та інших ознак.

 

1 група

а) ставка податку: до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;

б)вид діяльності: роздрібна торгівля на ринках та/або надання побутових послуг населенню;

в) наймати працівників заборонено;

г) дохід за рік не повинен перевищувати 300 тисяч гривень;

ґ) виключно ФОПи.

 

Одразу зауважимо, що платники ЄП з цієї групи не повинні надавати послуги іншим підприємцям, в тому числі фізичним особам, навіть з тієї ж групи. Це можуть робити представники 2-ї групи. Також звертаємо увагу на те, що законом передбачений перелік побутових послуг, тому при реєстрації платником ЄП потрібно це взяти до уваги.

 

2 група

а) ставка податку: до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

б) виробництво, продаж товарів, послуги різні (в тому числі  платникам єдиного податку);

в) кількість працівників, що знаходяться в трудових відносинах, не перевищує 10 осіб;

г) дохід за рік не повинен перевищувати 1 млн. 500 тисяч гривень;

ґ) виключно ФОПи;

 

При цьому до числа працівників, які беруться до уваги при підрахунку кількості, не включаються працівники, що перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, а також працівники, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

 

3 група

а) ставка податку: 3 відсотки доходу - у разі сплати ПДВ окремо за умови реєстрації платником ПДВ, 5 відсотків доходу - у разі включення ПДВ до складу ЄП;

б) будь-який вид діяльності;

в) кількість робітників не обмежена;

г) дохід не більше 5 млн. грн. за рік;

ґ) як ФОПи, так і юрособи.

 

4 група

Виробники сільськогосподарської продукції, за умови, що частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній звітний рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Законом визначені випадки, коли фірма чи ФОП не можуть використовувати спрощену систему навіть при виконанні перелічених вище умов. Це стосується окремих видів діяльності зокрема: обмін іноземної валюти; видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння (але не  виготовлення та продаж ювелірних виробів); видобуток, реалізація корисних копалин; інші.

! Слід звернути увагу на те, що закон розділяє поняття доходу для ЄП у юросіб та ФОПів. Так, якщо до доходу юрособи включається будь-який дохід в будь-якій формі без виключення, то до доходу ФОПів не включається дохід у вигляді процентів, дивідендів, страхових відшкодувань, від продажу майна, яке використовується в господарській діяльності ФОП.

Встановлюються ставки ЄП сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад. У більшості випадків ставка податку для платників однієї групи варіюється залежно від конкретного виду діяльності, але в межах граничного розміру для кожної групи.

При перевищенні суми доходу, визначеної для платника певної групи, сума доходу, яка перевищує ліміт, буде оподатковуватись за ставкою 15% (застосовується до ФОПів, до юросіб 3-ї групи застосовується подвійна ставка податку, визначена для них) від суми доходу незалежно від групи платника. Також в цьому випадку підприємець має подати заяву про реєстрацію його платником ЕП за іншою групою, або відмовитись від спрощеної системи (платники третьої групи зобов’язані перейти на загальну систему). Також здійснити перехід на загальну систему зобов’язані платники ЄП у випадках перевищення ліміту найманих працівників; зайняттям видом діяльності, на який не розповсюджується спрощена система; допущення розрахунків іншим способом, ніж готівковий/безготівковий розрахунок грошовими коштами.

 

Яким чином зареєструватись платником єдиного податку?

 Діючим платникам податків треба подати до податкового органу відповідну заяву затвердженого зразка, в якій, зокрема, визначити ставку ЄП за умови відповідності підприємця умовам застосування цієї ставки. Подати заяву треба особисто, через представника, поштою або в електронній формі (за наявності зареєстрованого електронного підпису). Новостворені юрособи та ФОП подають таку заяву як додаток до заяви про державну реєстрацію. Якщо заява про реєстрацію платника ЄП першої-другої групи подана в тому ж місяці, коли ФОП зареєстрований, то він є платником ЄП з наступного місяця. Платник третьої групи за ставкою 5% від доходу (без сплати ПДВ), який подав заяву протягом 10 днів після державної реєстрації, є платником ЄП з моменту держреєстрації.

Діючий платник ЄП має право самостійно перейти до іншої групи платників, подавши заяву до податкової не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Підприємець, який знаходиться на загальній системі оподаткування, може перейти на спрощену, подавши заяву до податкової не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. При цьому вимоги, які ставляться до платників ЄП обраної підприємцем групи, мають виконуватись ним протягом календарного року, що передував тому, в якому подається відповідна заява. До заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Зауважимо, що перейти на спрощену систему можна не більше одного разу за календарний рік.

Для відмови від спрощеної системи підприємець не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до податкової відповідну заяву.

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!