Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Шлюбний договір: що варто знати

Серед всього різноманіття договорів  особливо виокремлюється шлюбний. Виокремлюється завдяки  особливому колу сторін договору, питаннями, які врегульовуються у ньому. Але найбільш виділяє його з поміж інших тісний зв'язок з моральними засадами взаємовідносин партнерів. Будь-який договір укладається з розрахунку на чесність та сумлінність кожної зі сторін щодо його виконання, і все ж в жодному з інших невиконання умов не спричиняє потерпілій стороні таких страждань, як в шлюбному. Певний дискомфорт може завдати навіть пропозиція укласти такий договір, що стає підставою для звинувачень ініціатора у корисливості, нездоровій розважливості та байдужості. Проте прибічники його укладання підкреслюють, що емоційно зрілі партнери отримують додаткові бонуси в укріпленні взаємного зв’язку після укладення договору, адже визначивши під час укладення свої очікування від партнера та його реальні пропозиції, і досягнувши відповідності між цими показниками, в подальшому кожен з партнерів не пред’являтиме один одному необґрунтованих претензій і не почуватиметься обманутим у своїх очікуваннях від шлюбу. Отже, вирішивши переважну частину базових матеріальних питань одне до одного перед вступом у шлюб (чи вже в шлюбі), пара матиме змогу приділити більше часу і сил розвитку відносин, що зміцнить сім’ю. Якщо Ви погоджуєтесь з такою точкою зору, у цій статті Ви зможете ознайомитися із інформацію про порядок укладення шлюбного договору.

 

Хто може укласти шлюбний договір

Частіше за все ШД укладається до реєстрації шлюбу. Проте право на його підписання виникає тільки після того, як пара подасть заяву про реєстрацію шлюбу. Також ШД може укласти і подружжя в будь-який момент. Зверніть увагу на те, що в деяких випадках суд може надати дозвіл на шлюб особам, які не досягли шлюбного віку (18 років), а також є непоодинокими випадки, коли молодята подають заяву про реєстрацію до досягнення ними 18 років з розрахунком, що на час реєстрації їм вже виповниться 18 років. Таким чином, на час укладання договору одна чи обидві сторони можуть бути неповнолітніми, і, враховуючи коло питань, які вирішуються в ШД, неповна цивільна дієздатність, яку мають неповнолітні, перешкоджає укладенню договору. Є два виходи з цієї ситуації: 1) підписати договір після реєстрації шлюбу (особа, яка перебуває у шлюбі, має повну цивільну дієздатність незалежно від віку); 2) отримати письмовий, нотаріально засвідчений  дозвіл батьків.

 

Форма, строк дії договору

Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Нотаріальному посвідченню підлягають також всі зміни до договору. Якщо ШД укладався до реєстрації шлюбу, то він починає діяти з дня реєстрації шлюбу, якщо договір укладало подружжя – з дня нотаріального посвідчення. Дія ШД не обмежена тривалістю шлюбу. Окремі його пункти (здебільшого ті, що присвячені утриманню одного з подружжя та аліментним зобов’язанням) можуть діяти і після припинення шлюбу. Також сторони можуть визначити конкретний строк дії як договору в цілому, так окремих його пунктів.

Жоден з подружжя окремо не може відмовитись від виконання ШД. Проте подружжя за досягнення згоди може відмовитись від ШД, при цьому воно може визначити днем припинення договору як день подання нотаріусу відповідної заяви, так і день укладення ШД. В другому випадку сам факт укладання договору ніхто не може заперечувати, проте вимагати від когось з подружжя виконання договірних зобов’язань за час дії договору від укладення до відмови неможливо.

Кожен з подружжя має право вимагати розірвання ШД через суд, в тому числі і з підстав неможливості виконання договору. Також один з подружжя, або інша особа, права якого/якої були порушені ШД, можуть вимагати через суд визнати договір недійсним.

 

Які питання можна врегулювати договором

ШД в Україні регулює виключно майнові відносини між подружжям та між дітьми і батьками.  Особисті питання між подружжям та між батьками і дітьми не можуть бути предметом цього договору. Це слід особливо пам’ятати тим, хто дізнався про ШД з іноземних фільмів, де сфера дії такого договору виглядає значно ширшою. Більше того, ШД врегульовує не всі майнові відносини, які можуть виникати між подружжям. Так, за ШД не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

Загалом обсяг відносин, які можуть бути врегульовані ШД, досить великий. Згадаємо найбільш суттєві з них.

Зазвичай майно, набуте подружжям в шлюбі, вважається спільною сумісною власністю подружжя. Нерідко це з тих чи інших причин не влаштовує когось з подружжя чи обох. В ШД сторони можуть встановити, що все набуте в шлюбі майно (або якась певна частина) є спільною частковою власністю, або взагалі приватною кожного з подружжя.

Досить значний об’єм майна набувається подружжям в якості подарунків в зв’язку з реєстрацією шлюбу. В ШД можна окремо визначити режим такого майна (чи є це спільна власність, чи особиста).

ШД дозволяє визначити порядок поділу майна в разі розлучення. Також в ШД можна передбачити умови, розмір та строки виплати аліментів. В разі порушення аліментних зобов’язань стягнення аліментів буде можливе на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Якщо у зв'язку з одруженням один із подружжя вселяється в приміщення, яке належить другому, сторони у ШД можуть домовитися про порядок користування житлом. Також вони можуть вирішити в договорі питання щодо проживання разом з ними їхніх родичів.

Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.

Отже, ШД є дієвим інструментом у вирішенні та попередженні виникнення проблем подружжя, пов’язаних з користуванням та розпорядженням майном. Якщо Ви вирішите укласти шлюбний договір, радимо скористатись послугами адвоката по сімейних справах, який надасть фахову допомогу сторонам в досягненні згоди по всіх умовах цієї угоди.

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!