Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників

28 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», яким змінилися вимоги щодо кінцевих бенефіціарних власників.

Насамперед серед переліку документів з’явився обов’язок подавати структуру власності. Форма і зміст такої структури власності повинна визначатися законодавством. З моменту набуття чинності вищезгаданого Закону, тобто понад рік, в Україні не існувало окремого нормативно-правового акту, який регулював би дане питання, зокрема визначав форму і зміст структуру власності.

Відповідне Положення про форму та зміст структури власності було розроблене та затверджене наказом Мінфіну лише 19 березня 2021 року, наказ зареєстрований Мін’юстом 08 червня 2021 року за № 768/36390. Вказаний Наказ Мінфіну набере чинності через місяць з дня його офіційного опублікування. Опублікований Наказ був в газеті «Урядовий кур’єр» у п’ятницю, 11 червня, а тому його норми запрацюють з 11 липня 2021 року.


Що таке структура власності?

Так, згідно з чинним законодавством структура власності – це документально підтверджена система взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, трастів, інших подібних правових утворень, що дає змогу встановити всіх кінцевих бенефіціарних власників, у тому числі відносини контролю між ними, або відсутність кінцевих бенефіціарних власників.

Строк подання

Законодавством визначено, що юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності Законом про фінмоніторинг, подають державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному цим Законом, та структуру власності протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності.

! Отже, державному реєстратору потрібно подати необхідні документи та здійснити оновлення відомостей про кінцевих бенефіціарних власників у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у період з 11 липня 2021 року по 11 жовтня 2021 року.

В якій формі подавати?

За офіційним повідомленням Міністерства фінансів України, структура власності готується в довільній формі та є схематичним зображенням, на якому відображаються всі особи, які прямо чи опосередковано володіють юридичною особою самостійно чи спільно з іншими особами. У структурі власності потрібно зазначити розмір участі кожного з власників, а також вказати осіб, які незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи. Крім того, необхідно зазначати опис здійснення та характер вирішального впливу кінцевого бенефіціарного власника на діяльність юридичної особи.

У разі якщо відомості щодо кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи чітко не відстежуються за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, до схематичного зображення необхідно також додати офіційні документи, що підтверджують можливість здійснювати такий вирішальний вплив.

Мінфін розробив зразки складання схематичного зображення структури власності та опублікував 15 прикладів, серед яких є варіанти схематичного зображення прямого вирішального впливу, непрямого вирішального впливу, прямого і непрямого вирішального впливу, опосередкованого володіння, ефективного контролю, родинних стосунків, фрагментарного контролю, зацикльованого володіння, великої кількісті фізичних осіб тощо.

Адміністративний збір

Адміністративний збір не справлятиметься у разі подання державному реєстратору інформації про кінцевих бенефіціарних власників протягом трьох місяців з дня набрання чинності Наказом про структуру власності.

В той же час, інформацію про кінцевих бенефіціарних власників можна буде подати разом із вчиненням іншої реєстраційної дії, обравши на відповідній сторінці у графі «Стан відомостей про кінцевого бенефіціарного власника» поле «потребують оновлення» та заповнивши відповідні сторінки з оновленими даними про такого кінцевого бенефіціарного власника.

При цьому, у разі одночасного внесення інших змін до відомостей Єдиного державного реєстру про юридичну особу чи закінчення тримісячного строку з дня набрання чинності Наказом про структуру власності, адміністративний збір буде справлятися у розмірі, встановленому статтею 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».


Відповідальність

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку здійснення Міністерством юстиції контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 20 січня 2021 р. № 34 було внесено зміни до Порядку, який визначає процедуру здійснення Мін’юстом контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Зокрема, було додано норму, відповідно до якої у разі виявлення під час здійснення контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації фактів неподання юридичною особою державному реєстратору визначеної Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи Мін’юст рекомендованим листом інформує про це керівника відповідної юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені такої юридичної особи (виконавчого органу), з вимогою щодо необхідності звернення такої особи у місячний строк до Мін’юсту для складення відповідно до законодавства протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною шостою статті 166-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тобто, якщо при перевірці буде виявлено, що юридична особа не подала державному реєстратору відомості про кінцевого бенефіціарного власника, Мін’юст надсилає рекомендованого листа, яким зобов’язує уповноважену особу з’явитися до Мін’юсту для складення протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч.6 ст.166-11 КУпАП неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору передбаченої Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи тягнуть за собою накладення штрафу на керівника юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 17000 до 51000 грн.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!