Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Розірвання шлюбу: процедура та порядок оформлення

Як щасливо та радісно не починалося б спільне сімейне життя, статистика все ж вносить свої корективи. За даними Мінюсту за останні роки в Україні збільшилася кількість розлучень. Так, наприклад у порівнянні з минулим роком їх кількість зросла   на 1,2 тис.

Розлучення – це «стрес» для всієї сім’ї, оскільки зачіпає інтереси не тільки пари, але іх дітей, батьків. Доволі часто такі справи супроводжуються психологічним тиском, небажанням йти на компроміси, маніпуляцією одного з подружжя.

Та навіть, якщо пара вирішила вийти із ситуації цивілізованим шляхом, однієї спільної згоди недостатньо. Для того, щоб факт розірвання шлюбу відбувся, необхідно пройти ряд процедур. Про те, які дії необхідно вчинити, куди та в яких випадках необхідно звертатися, піде мова у цій статті.

Розірвання шлюбу в органах ДРАЦС

 Рішення про розірвання шлюбу може прийняти як орган ДРАЦС, так і суд. Загальними умовами для звернення до органів ДРАЦС є відсутність дітей та обопільна згода на розірвання шлюбу.  В цьому випадку до зазначеного органу подається спільна заява, в якій зазначаються та підтверджуються підписами ці два факти. Зазвичай заява складається безпосередньо в приміщенні органу ДРАЦС, куди чоловік та жінка прибувають разом. Якщо хтось з них з поважних причин не може прибути, то заяву, складену відсутнім, завірену нотаріально, може подати той, хто з’явився. Оскільки реєстрація розірвання шлюбу відбувається через місяць після подання заяви, протягом цього строку може бути подана заява (нотаріально завірена у випадку подання не особисто заявником) про згоду на проведення реєстрації без присутності заявника.

! Зверніть увагу: реєстрація розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя відбудеться виключно за умови присутності при цій процедурі хоча б одного з пари. Якщо це неможливо зробити у визначений день, пара вправі подати письмове прохання про перенесення реєстрації на інший день, але в межах одного року з дня подачі заяви про розірвання шлюбу. Важливо подати таке прохання до спливу трьох місяців з дня подачі заяви про розірвання, оскільки по закінченні цього строку  заява про розірвання шлюбу вважатиметься недійсною. Протягом цього ж строку заява про розірвання може бути відкликана (за умови, якщо не відбулася реєстрація розірвання шлюбу в місячний строк, визначений органом ДРАЦС).

Є випадки, коли заява про розірвання шлюбу подається тільки одним з пари. Це можливо, якщо другий визнаний недієздатним або безвісно відсутнім. Зауважимо, що розірвання можливе з особою, визнаною саме  недієздатною через психічне захворювання як підтверджений медичний діагноз. Алкогольна, наркотична чи ігрова залежність, хоч і називається між людей хворобою, є підставою для обмеження особи в дієздатності. Розірвання шлюбу в цьому випадку відбувається в загальному порядку.

В усіх перелічених випадках шлюб розривається незалежно від того, чи мають чоловік та жінка претензії матеріального характеру один до одного. Якщо претензії мають місце, вони вирішуються в загальному порядку шляхом звернення до суду. Цим вичерпуються випадки розірвання шлюбу шляхом звернення до органів ДРАЦС.

Розірвання шлюбу через суд

Якщо пара має дітей, але не має спору щодо таких обставин як місця їх подальшого проживання після розірвання шлюбу, надання матеріального забезпечення, участі у вихованні того з батьків, хто буде мешкати окремо від дітей, то вони можуть подати спільну заяву про розірвання шлюбу до суду, додавши до неї договір, в якому обумовлені вищезазначені питання. Крім того треба подати договір, в якому узгодити розмір, строки виплати, періодичність виплати та форму (натуральну чи грошову) аліментів. Цей договір повинен бути нотаріально посвідчений.

Умови зазначених договорів не мають погіршувати стан будь-кого зі сторін порівняно із законодавчо визначеними нормами, не повинні порушувати права дітей. Перевіркою цього й займеться суд під час розгляду справи про розірвання шлюбу. За умови відповідності змісту договорів закону суд винесе рішення. Протягом цього строку можна відкликати заяву.

В усіх інших випадках позов про розірвання шлюбу подається одним з подружжя до іншого.  Звертаємо увагу на те, що не можна подати позов під час вагітності дружини та до досягнення новонародженою дитиною однорічного віку. При цьому це стосується подачі  позову як чоловіка до дружини, так і дружини – до чоловіка. Проте, якщо батьківство зачатої дитини визнано за іншим, або якщо чоловіка виключено із  актового запису про   народження   дитини як батька цієї дитини, то така можливість є.

Режим окремого проживання

Від розірвання шлюбу слід відрізняти встановлення режиму окремого проживання подружжя. На відміну від розірвання шлюбу, яке тягне за собою припинення взаємних прав та обов’язків, майнових та немайнових, режим окремого приживання не припиняє їх, за деякими виключеннями. Режим встановлюється судом за позовом одного з пари чи за спільною заявою. Режим встановлюється при дійсному небажанні чи неможливості пари проживати разом (якщо буде з’ясовано, що насправді має місце намагання вирішити таким чином якісь матеріальні питання подружжя, режим не буде застосовуватись), адже саме по собі спільне проживання не є обов’язковим для існування шлюбу. Режим припиняється після фактичного поновлення сімейних відносин або після подання відповідної заяви. Встановлений режим призводить до таких наслідків: діти, що народжені дружиною після спливу десяти місяців після встановлення режиму, не вважаються такими, що походять від її чоловіка; усе майно, отримане (придбане) подружжям за час дії режиму, не вважається набутим у шлюбі.

Майже всі в тій чи іншій мірі знайомі з поняттям «фіктивний шлюб». Поряд з цим існує і фіктивне розірвання шлюбу. Фіктивним воно визнається в судовому порядку, якщо буде встановлено, що пара, яка подала заяву про розірвання шлюбу до органів ДРАЦС, фактично продовжувала відносини і не мала дійсної мети їх припинити.

Щодо аліментів, то це питання детально було висвітлено в статті «Аліменти на дитину: що варто знати», з якою Ви можете ознайомитись в цьому розділі сайту. В доповнення до статті зазначимо лише, що право на матеріальну допомогу після розірвання шлюбу мають і кожен з колишнього подружжя від іншого у випадку, якщо став непрацездатним і у другого з подружжя є можливість надавати таку допомогу.

Отримати консультації з викладених питань та багатьох інших, що стосуються сімейного права, Ви зможете у наших адвокатів по сімейних справах. Звертайтесь!

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!