Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Процедура оформлення спадщини

 

Для отримання спадку спадкоємцю потрібно вчнити певні дії в певні строки. Все це складає процедуру прийняття (оформлення) спадщини. Розглянемо її.

Кінцевою метою процедури оформлення спадщини з точки зору саме спадкового права є отримання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. Після отримання спадщини всіма можливими спадкоємцями спадкова справа, яку заводив нотаріуc за заявою першого з них, закривається. Свідоцтво підтверджує правомірність володіння і користування певною річчю особою, яка зазначена в свідоцтві. Одразу звертаємо увагу на те, що наявність в складі спадщини нерухомого майна, транспортних засобів, зброї вимагає від спадкоємців вжиття дoдаткових заходів щодо оформлення такого майна, оскільки свідоцтво не дає права розпорядження таким майном, а щодо транспорту та зброї – також і права користування.

Кілька слів щодо строків. Спадщина має бути прийнята протягом шести місяців з дня її відкриття. Днем відкриття спадщини є день смерті спадкодавця. Якщо цей строк пропущений, особі буде відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину незалежно від її пояснень причин пропуску. Доводити поважність цих причин доведеться у суді, проте звернутися перед цим до нотаріуса все ж необхідно.

! Зверніть увагу, що незнання про смерть спадкодавця не є поважною причиною пропуску строку.

Основним документом, який має подати особа нотаріусу для заведення спадкової справи, є заява про прийняття спадщини. Заява подається за місцем смерті спадкодавця, а якщо воно невідоме – за місцем знаходження основної частини майна, рухомого чи нерухомого. Заява складається за затвердженою формою і подається спадкоємцем особисто.

Для уникнення можливих непорозумінь бажано складати заяву безпосередньо в нотаріальній конторі. Проте вона може бути надіслана і поштою. В цьому разі необхідно нотаріально засвідчити справжність підпису особи на заяві. Заява може бути подана навіть і без цього, і нотаріус відкриє спадкову справу, проте запропонує особі подати заяву із засвідченим підписом або прибути особисто до закінчення шестимісячного строку.

До заяви додаються документи, які підтверджують факти, викладені у заяві, а саме:

-  факт відкриття спадщини (свідоцтво про смерть),

- місце відкриття спадщини (довідка з ЖЕКу, довідка райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою тощо);

- факт належності заявника до осіб, які мають право на спадщину (документ, що підтверджує родинні відносини з спадкодавцем: свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу, копію рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту родинних відносин, та інші).

Також подаються документи, що підтверджують особу заявника (паспорт та ідентифікаційний код). Якщо заявник претендує на спадкування за заповітом і має заповіт на  руках, він також додається до заяви. Якщо заявник на день смерті спадкодавця був зареєстрований за місцем проживання спадкодавця, до заяви додається довідка відповідних органів, що підтверджує цей факт.

 Чи є заява про прийняття спадщини єдиним способом вступу у права спадкування?

Можливий ще один варіант, і він пов'язаний саме зі спільним проживанням із спадкоємцем. Якщо особа, яка на день смерті спадкодавця проживала спільно з ним, то вона вважається такою, що прийняла спадщину, незалежно від подачі заяви.

Отже, пропуск шестимісячного строку не матиме для неї значення, якщо вона доведе факт проживання зі спадкодавцем. Головними доказами цього є відмітка про місце реєстрації особи і довідка про те, що особа проживала за місцем реєстрації на час смерті спадкодавця. Факт проживання зі спадкодавцем при реєстрації місця проживання за іншою адресою встановлюється в судовому порядку. В той же час для оформлення права на спадщину такій особі необхідно звертатися із заявою про прийняття спадщини.

! Звертаємо увагу: за загальним правилом неподання спадкоємцем заяви про прийняття спадщини розглядається як відмова від спадщини, і тільки в вищенаведеному випадку для відмови від спадщини такому спадкоємцю необхідно подати відповідну заяву протягом того ж шестимісячного строку.

Видача свідоцтва про право на спадщину за загальним правилом проводиться нотаріусом після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Про те цей строк може бути більшим за наявності певних ускладнень, наприклад якщо на спадкове майно накладено арешт судовим чи слідчими органами, видача свідоцтва затримується до зняття арешту. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, то свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них окремо із визначенням імені та часток у спадщині.

Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена. 

Якщо у Вас виникли питання чи проблеми з приводу оформлення спадщини, звертайтесь, наші адвокати зі спадкових справ у Львові нададуть усю необхідну допомогу швидко і якісно.             

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!