Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Проблеми туризму в умовах коронавірусу. Поради подорожуючим

Кожен з нас чув про так звані акції, які пропонують туроператори, зокрема раннє бронювання. Всім відомо, що при ранньому бронюванні вартість путівок буде значно дешевшою. Бронюючи тур за таким принципом, ще задовго до перших новин про існування нового вірусу, ми навіть не могли здогадуватись, що настане подія такого масштабу, яка матиме такі наслідки. Здавалось б, що нам завадить поїхати на обрану дату?  Про відпустку подбали заздалегідь, морально налаштувались, все, що залишається, це дочекатись цієї дати.

У зв’язку із стрімким поширенням вірусу у світі влада багатьох країн почала вживати різноманітних заходів задля безпеки людей. Одним із таких кроком було закриття кордонів та заборона виїзду за кордон. Постає питання: як бути з нашими турами? Сьогодні ми постараємось розібратися у цій ситуації.

 

Чи має якесь значення договір?

Купуючи туристичний продукт, ми підписуємо договір про надання туристичних послуг. Такий договір укладається у письмовій формі і повинен містити всі істотні умови, інакше він не вважатиметься укладеним.

Водночас, часто трапляються випадки, коли договір великий за обсягом і люди просто його не читають або читають тільки окремі положення.

Важливо! Радимо при підписанні будь-якого договору в першу чергу звертати увагу на положення про права і обов’язки, а також пункти про відповідальність сторін. Важливо чітко розуміти, яку саме відповідальність нестиме кожна із сторін, які штрафи можуть бути накладені, у яких випадках відбуватиметься повернення коштів тощо.

Безперечно, договір має важливе значення. Саме від нього потрібно відштовхуватися. Зауважуємо, що законодавством передбачено свободу договору, що дає право сторонам передбачити в ньому різного роду положення, в тому числі і про штрафні санкції.

 

Що таке форс-мажор і яке це має значення?

Справді, в кожному договорі можна зустріти положення про форс-мажорні обставини. Нещодавно було внесено зміни в чинне законодавство, якими на офіційному рівні визнали введення карантину за постановою Кабміну форс-мажорною обставиною.

Водночас, частіш за все в договорах про надання туристичних послуг міститься положення про те, що сторони звільняються від виконання договору в період дії форс-мажорних обставин, а його виконання відбудеться після припинення дії таких обставин.

Найчастіше при зверненні до турагента чи туроператора можна почути, що дати виїздів переносяться на період після завершення карантину.

Насправді кількість випадків у світі досі фіксується значною, незважаючи на те, що останнім часом уряди країн вводять різні послаблення. Водночас, навіть якщо припустити, що карантин скасують вже найближчим часом, існує страх і ризик поїхати за кордон і повернутися зараженим, відтак, будучи в здоровому глузді і розуміючи всю небезпеку, така омріяна поїздка просто втрачає свою актуальність.

В контексті вищенаведеного хочемо звернути вашу увагу на таке:

  • насамперед є прийнятий нормативно-правовий акт, який забороняє покидати Україну з туристичною метою;
  • прем’єр-міністр України в одному із своїх інтерв’ю вказав, що Україна відкриє свої кордони через місяць після того, як це зробить ЄС;
  • за останньою інформацією, кордони в Європі будуть закритими до 15 червня 2020 року. Разом з тим, Литва і Польща вже частково відкрили кордон, але потрібно мати також документ, який підтверджує мету поїздки.

Цікаво те, що незважаючи на закрите небо, заборону покидати країну з туристичною метою, на сайтах авіакомпаній вже ведеться попередній продаж квитків. Більш того, навіть якщо зателефонувати в аеропорт, спитати, чи відбудеться ваш рейс, який хоч і не припадає на час офіційного карантину, але має відбутися одразу після його завершення, то вам дадуть відповідь, що так, рейс відбудеться.

 

Чи можливо розірвати договір про надання туристичних послуг?

Існує думка, що повністю покінчити з циркуляцією вірусу неможливо, оскільки певне спілкування все одно присутнє, ризики повторного виникнення теж наявні. Зрозуміло, що внаслідок спалаху коронавірусу зміняться правила, які торкнуться кожного туриста. Для прикладу, відвідування громадських місць. Якщо у вас екскурсійний тур, звичайно, можуть вводитися певні обмеження, такі як максимальна кількість осіб, порядок перебування в цьому громадському місці тощо.

Ще одним нюансом можуть бути певні нововведення країн Європи. Для прикладу, зараз широкого обговорення набувають так звані «паспорти здоров’я», тобто документ, який підтверджуватиме, що особа не хворіла на коронавірусну інфекцію. Але тут теж постає кілька логічних запитань:

  • як цей паспорт виготовити? Очевидно, що такий документ потрібно виготовляти ще будучи в Україні, а не по приїзду в іншу країну. Звісно, на це потрібен додатковий час, зусилля, що викликає значні труднощі.
  • який строк дії буде у цього паспорту? Зрозуміло, що такі документи можуть видаватися станом на певну дату, а не строком дії, оскільки особа може бути здоровою вчора, але захворіти завтра, що знову ж таки не надає якихось додаткових гарантій.

Крім цього, поки ще діють правила про самоізоляцію після перетину державного кордону. Якщо їх скасують, це у випадку якщо ваша поїздка відбудеться, потрібно додати ще два тижні після повернення з-за кордону, що викликає певні труднощі насамперед для тих осіб, які працюють.

Помітно, що не на таке ми розраховували при укладенні договору. Аналіз законодавства свідчить, що існують підстави для розірвання такого договору. При цьому, розірвати договір можна як за згодою сторін, так і в судовому порядку, якщо сторони не дійшли згоди. Наразі на офіційних сайтах туроператорів можна знайти інформацію про перенесення дат турів, в деяких випадках навіть з доплатою. Але знову ж таки виникає питання, чи не повториться ситуація з вірусом у майбутньому, чи не доведеться щоразу відкладати дату виїзду, допоки ситуація максимально стабілізується і загроз життю і здоров’ю не буде.

Нагадуємо, що життя і здоров’я людини визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю згідно з Конституцією.

 

Яка процедура у судовому порядку? Потрібно відразу звертатись до суду?

Насамперед варто з’ясувати позицію сторін шляхом переговорів. Якщо ж консенсусу взагалі не досягнуто – тоді такі спори потрібно вирішувати у суді.

На даний час в Україні ще немає сформованої судової практики з цього питання, але, для прикладу, є успішна практика стосовно стягнення коштів з туроператора за туристичні послуги, які мали бути надані в період, коли відбувалась спроба воєнного перевороту в Туреччині, внаслідок чого там було запроваджено режим надзвичайного стану. Але звертаємо особливу увагу, що все залежить від конкретного випадку, умов договору та інших нюансів.

 

Чи існують якісь альтернативи, які дозволять убезпечити себе в майбутньому від таких випадків?

Наразі законодавство в цій частині змін не зазнало. Тож для уникнення таких ситуацій радимо прописувати в договорі положення, які надають право відмовитися від договору у разі, якщо такі обставини діють понад кілька місяців. Це дасть змогу одній із сторін відмовитися від договору без будь-яких негативних наслідків.

Проте варто пам’ятати, що за загальним правилом одностороння відмова від договору не допускається. Вказане ще раз підкреслює важливість договору і положень, які можуть бути в ньому передбачені.

Разом з тим, з боку туроператорів та турагентів теж пропонуються послуги на такий випадок – така собі гарантія за додаткову плату, що ви можете в будь-який момент відмовитися від договору без застосування штрафних санкцій. Все на ваш вибір.

Якщо у Вас виникла ситуація, за якої ви оплатили туристичні послуги, але у зв’язку з стрімким поширенням коронавірусу ваша поїздка опинилась під загрозою, звертайтеся до фахівців нашого об’єднання: ми надамо кваліфіковану консультацію та розкажемо як краще вчинити у даному випадку.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!