Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Проблеми повернення банківських вкладів. Абсурди у Верховному суді.В одній із попередніх статтей адвокати АО «Галлекс» зазначали, що на розгляді Конституційного Суду України знаходиться подання Верховного суду України щодо відповідності (конституційності) Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» положенням статті 6, частини першої статті 8, частини четвертої статті 13, статей 21, 22, частин першої, четвертої, п’ятої статті 41 Конституції України.

У зв’язку із цим до прийняття рішення Конституційним судом України було зупинено тисячі судових проваджень по всій Україні по справах за позовами фізичних осіб до Фонду гарантування вкладів.

Як вкладники, так і правники очікували результатів розгляду Конституційним Судом України такого подання, адже від цього залежить доля коштів вкладників та й легітимність існування такого органу як Фонд гарантування вкаладів фізичних осіб взагалі.

Але сталось дещо більш несподіване. Не дочекавшись результатів від Конституційного суду, Верховний суд України вирішив віднайти інший шлях, як «кинути на гроші» і без того  зубожілих громадян України.

15 червня 2016 року колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі головуючого судді Панталієнка П.В., суддів: Волкова О.Ф., Гриціва М.І., Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Самсіна І.Л., Терлецького О.О., - розглянувши в порядку письмового провадження справу № 826/20410/14 за позовом вкладника (фізичної особи) до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Український фінансовий світ» про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, встановила:

«Виходячи із системного аналізу частини третьої статті 2 Закону України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», статті 1 Закону України від 7 грудня 2000 року № 2121-ІІІ «Про банки та банківську діяльність», пункту шостого статті 2 Закону № 4452-VI та враховуючи положення статті 12 Господарського процесуального кодексу України, можна дійти висновку, що на спори, які виникають на стадії ліквідації (банкрутства) банку, не поширюється юрисдикція адміністративних судів. При цьому абзацом другим частини другої статті 215 ЦК передбачено, що у випадках, встановлених ЦК, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. У справі, яка розглядається, суди встановили, що Банк знаходиться в процедурі ліквідації у зв'язку із визнанням його неплатоспроможним.  За таких обставин, на думку колегії суддів, спір, що виник між сторонами, повинен розглядатися за правилами господарського судочинства».

В результаті вищенавденого Верховний суд України закрив провадження по справі.

Таким чином Верховний суд мало того, що ототожнив процедуру банкрутства, передбачену ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», та ліквідації Банку, що передбачена зовсім іншими нормами законодавства, а саме згаданим вище ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а ще й:

  • відправив фізичних осіб шукати захисту своїх прав в господарські суди, що не те, що суперечить нормам ГПК України, але взагалі здоровому глузду;
  • фактично спонукає вкладників визнавати нікчемними договори банківського вкладу (так званого «дроблення вкладів»), для того, щоб потім через суд визнавати їх дійсними. Хоча такі договори є дійсними в силу закону, доки зворотнє не встановлено судовим рішенням.

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!