Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Приховані умови кредитного договору

Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Таке визначення терміну «позовна давність» дає нам ст. 256 Цивільного кодексу України (ЦК України). Стаття 257 ЦК України говорить, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, проте може бути збільшена за домовленістю сторін. Договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі (частина перша статті 259 ЦК України).

Саме положенням частини першої статті 259 ЦК України зловживали та й продовжують зловживати банки та інші кредитні установи, вказуючи збільшений строк позовної давності при укладенні кредитних договорів. Такий строк зазвичай вказують не у основному договорі, який читає та підписує позичальник, а у так званих додатках до договору, що становлять невід’ємну його частину. Такі додатки називають по-різному: умови, правила, положення і т.д. Проте саме ці документи позичальник не підписує, вони ніби-то долучаються до основного договору, і часто позичальник і не знає про їх існування та умови, що в них містяться.

Свою правову позицію по вказаному вище питанню висвітлив Верховний суд України по справі  № 6-16цс15, яка відповідно до ч. 1 ст. 3607 ЦПК України має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при ухваленні рішень.

Так ВСУ повідомив:

 «Згідно із частинами першою, другою статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Виходячи з правового аналізу вказаних норм Умови надання споживчого кредиту фізичним особам (“Розстрочка”) (Стандарт), пунктом 5.5 яких установлено позовну давність тривалістю в п’ять років, не можна вважати складовою частиною укладеного між сторонами кредитного договору, якщо такі Умови не містять підпису позичальника; не встановлено наявність належних і допустимих доказів, які б підтверджували, що саме ці Умови розумів позичальник, підписуючи заяву позичальника, а також те, що Умови містили збільшений строк позовної давності в момент підписання заяви позичальника, або в подальшому такі Умови, зокрема щодо збільшення строку позовної давності, не змінювались. Адже у цій справі зміст пункту 4.2 Умов надання споживчого кредиту фізичним особам, що зазначений у цих Умовах і в заяві позичальника, містить розбіжності.

Крім того, у заяві позичальника домовленості сторін щодо збільшення строку позовної давності немає. У зв’язку із цим доводи позичальника про неознайомлення його з Умовами надання споживчого кредиту фізичним особам (“Розстрочка”) (Стандарт) не можна визнавати необґрунтованими.

Відсутність позову про визнання кредитного договору недійсним як оспорюваного правочину не може бути перешкодою для неврахування інтересів позичальника при вирішенні справи за позовом банку до позичальника про стягнення заборгованості за кредитним договором».

Отож, відсутність підпису позичальника під документом, що збільшує строк позовної давності, не несе жодних правових наслідків.

Більш того, вказана правова позиція ВСУ може бути застосована не лише щодо питання позовної давності, але й до інших так званих умов договору кредиту, що не передбачені основним договором, а містяться у Правилах/Умовах банку, підпис під яким позичальник не ставив.

 

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!

Bitcoin Accelerator