Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Поділ майна подружжя. Вирішення сімейних спорів

При розлученні у колишнього подружжя виникає немало гострих взаємних питань і претензій. Велику частку з них становлять майнові, а саме розподіл часток майна, які мають належати кожному з них.

 Перш за все слід пам’ятати, що майно, яке є у власності членів подружжя, може бути як особистою приватною власністю кожного з них, так і спільною сумісною власністю. При розлученні речі, що становлять особисту власність, безумовно залишаються власнику. Поділу підлягають речі, які є спільною власністю. Тому перш за все треба з’ясувати, яке майно відноситься до кожної з цих груп.

Особиста приватна власність дружини та чоловіка

 До майна, що є особистою власністю кожного з подружжя, звичайно відносять речі індивідуального користування, такі, як одяг, засоби гігієни тощо.Але такими речами право власності не обмежується. У власності можуть буди будь-яке рухоме чи нерухоме майно, обіг якого не обмежений законом. Усе майно, яке було власністю кожного з подружжя до шлюбу, є його приватною власністю і в шлюбі.

 Щодо майна, набутого в шлюбі, є певні застереження. Зазвичай вважають, що будь-яке майно, придбане кимось з подружжя за час шлюбу, є спільною власністю подружжя. Це правильно, але не завжди. Якщо чоловік чи жінка придбають якесь майно за кошти, що є виключно їх власністю, то таке майно є їх особистою приватною власністю.Слід пам’ятати, що подаровані речі є власністю обдарованого. Також є особистою власністю майно, що було набуте шляхом приватизації, отримане у спадщину  чоловіком чи дружиною.  Якщо майно, що є приватною власністю, приносить якийсь прибуток (наприклад, плодові дерева на ділянці, що є приватною власністю, дивіденди від банківського вкладу тощо), то цей прибуток також є власністю того, хто володіє джерелом доходу. Так само і страхове відшкодування, отримане за пошкодження речі, що є приватною власністю, належить власнику (за умови, що страховий платіж він сплатив з належних виключно йому коштів).

В родинах можна почути претензії одного з подружжя щодо того, що, забезпечуючи «тил» іншому, він сприяє досягненню їм успіху. Законодавець цілком підтримає цю думку. Якщо один з подружжя отримує премію, нагороду за якісь особисті заслуги, то судом може бути визнане право іншого на частку цієї нагороди, якщо суд дійде висновку, що своїми діями (побутового характеру: виховання дітей, ведення господарства тощо)  той сприяв такому досягненню.

Слід відзначити, що перелічене майно є приватною власністю незалежно від мети, з якою воно використовується, і того, ким воно використовується. Майном може користуватися будь-хто з членів родини, від того воно не стає спільною власністю. В цьому випадку для визначення статусу майна має значення лише джерело її походження.

 Спільна сумісна власність подружжя

 Як вже зазначалось, будь-яке майно, придбане кимось з подружжя за час шлюбу, є спільною власністю подружжя. Доходи, що отримує кожний з подружжя (заробітна плата, стипендія, пенсія, інше) є спільною власністю подружжя. Усе отримане за договором, що уклав один з подружжя в інтересах сім’ї, є спільною власністю подружжя. Навіть речі для професійних занять одного з подружжя (музичні інструменти, лікарське обладнання тощо), якщо вони придбані за час шлюбу, є спільною власністю.

 Слід наголосити на тому, що право приватної власності на майно у шлюбі не є абсолютним і незмінним. За певних умов те майно, яке ми вже визначали як приватну власність одного з подружжя, може бути визнане судом спільною власністю. Визначальним у вирішенні цього питання є внесок іншого з подружжя у збільшення, покращення цього майна. Якщо внесок буде визнаний значним, то майно буде визнане спільною власністю. Щодо особистого майна, яке дає якісь плоди чи дивіденди (вже згадуваний вище сад, наприклад), то участь в утриманні, догляді за таким майном можуть дати право (за рішенням суду) вважати спільною власністю плоди (дивіденди), що походять від цього майна. Внесок другого з подружжя в обох випадках може бути як грошовий, так і трудовий.

  Поділ за домовленістю

 Поділ майна, що є спільною власністю подружжя, може відбутися і без розірвання шлюбу. Зазвичай це роблять, якщо подружжя придбає цінне майно, яке бажає поділити за домовленістю між собою (при цьому можна відступати від загального правила про рівність часток кожного з подружжя в спільному майні).  Домовленості між подружжям щодо поділу майна, його використання і розпорядження ним складають зміст шлюбного договору.  В такому договорі чоловік та дружина можуть домовитись, що речі, придбані за час шлюбу (всі без виключення чи окремо визначені), не є спільною власністю подружжя, тобто змінити основне правило визначення майна як спільної власності з відповідними наслідками при його поділі. Також вони можуть детально визначити частки спільної власності, що належатимуть кожному з них у випадку розірвання шлюбу. Шлюбний договір підлягає нотаріальному засвідченню. Також нотаріально засвідчується договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя.

  Поділ в судовому порядку

 Суд при поділі майна, що є спільною власністю подружжя, керується принципом рівності часток, що мають належати кожному з подружжя. Як ми вже зазначали, договором між подружжям цей принцип може бути змінений. За наявності договору про поділ майна суд керуватиметься його змістом за умови, що умови договору не порушують права нікого з подружжя. Також суд може відступити від правила рівності часток за наявності деяких обставин (наприклад, з’ясування того, що один з подружжя навмисно знищував спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї, не піклувався про дітей та другого з подружжя тощо).

Також за рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Майно розділяється між подружжям в натурі. За згодою іншого з подружжя йому може бути присуджена грошова компенсація замість виділення частки в майні, яке передається іншому з подружжя (найчастіше це стосується нерухомого майна). Присудження грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.

 

Проблема поділу майна подружжя містить ще багато нюансів, які неможливо охопити в короткій статті. Тому ефективно вирішити питання поділу майна подружжя допоможе Адвокат по сімейним справам, який ознайомить Вас детально зі всіма ризиками та надасть кваліфіковані поради.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!