Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Податок на нерухомість: скільки доведеться заплатити українцям за "зайві" квадратні метри

Мабуть, чи не всі чули про те, що за кожен метр надлишкової площі потрібно сплачувати податки. У зв’язку з цим виникає чимало запитань: на який метраж встановлені обмеження? Хто повинен сплачувати такий податок? Який строк для сплати такого платежу? Як діяти, якщо ви отримали неочікуваний лист з податкової та чи можна це якимось чином оскаржити? Сьогодні ми розповімо про ці та інші питання докладніше.

Для початку з’ясуємо, що за платіж справляється із «зайвої» площі. Так, Податковим кодексом України встановлена класифікація усіх податків на загальнодержавні та місцеві. В переліку останніх передбачено податок на майно, який в свою чергу складається із трьох різних податків, кожен із різними елементами, як їх визначено п.7.1 Податкового кодексу України.

Зокрема, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку, а також плати на землю. Саме податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, справляється в даному випадку.

Водночас, особливість місцевих податків полягає в тому, що безпосереднє їх встановлення віднесено Податковим кодексом України до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень.

Таким чином, ставки податку встановлюються щорічно рішеннями місцевих рад. Це також стосується і м. Львова, де Львівською міською радою було прийнято ухвалу №2139 від 29.06.2017 року «Про внесення змін до ухвали міської ради від 14.07.2011 № 664 «Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».

 

Хто сплачує податок?

Згідно з чинним законодавством платниками цього податку є будь-які фізичні особи та юридичні особи, враховуючи також нерезидентів, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості.

Проте тут варто бути обачним, тому що існують певні нюанси. Скажімо, якщо вам пощастило володіти житловим будинком площею 520 м2, податкова зрадіє більше за вас. По-перше, сума податку автоматично збільшиться на 25 000 гривень (про це йтиметься далі). По-друге, органи ДФС частіше за все не перевіряють кому належить та чи інша нерухомість. Навпаки, вони нарахують суму податку в збільшеному розмірі, не розібравшись належним чином в ситуації. Маються на увазі випадки перебування нерухомості у спільній власності кількох осіб. Для прикладу, якщо вищезазначеним житловим будинком володіють двоє осіб, то кожен з них сплачуватиме податок з 140 м2, оскільки 120 пільгових квадратів належить кожній особі.

Як ви вже здогадались, податок сплачується за кожен метр понад 120 м2, якщо йдеться про житловий будинок, та 60 м2 – для квартири. У випадку, якщо вам належить одночасно і будинок, і квартира, така пільга становитиме 180 м2.

Зазвичай через це виникає чимало запитань щодо обчислення. Розглянемо на прикладі: вам належить кілька квартир площею 35 м2, 33 м2 і 56 м2. Податок сплачуватиметься з 64 м2, тобто різниці між усією належною вам площею (35+33+56) та пільгою в 60 м2, що становитиме 64 м2.

Крім цього, якщо площа квартири перевищуватиме 300 м2 чи житлового будинку 500 м2, додатково до суми нарахованого податку вам доведеться сплачувати так званий «податок на розкіш» 25 тисяч гривень.

 

Який строк сплати податку?

Зважаючи на те, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, чинним законодавством встановлені різні строки сплати вказаного податку. Отож, фізичні особи повинні сплатити податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, а юридичні – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

 

Хто визначає суму податку?

Суму податку з об’єктів нерухомості для фізичних осіб визначають податківці за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості. Після цього платнику податків надсилається податкове повідомлення-рішення. При цьому, такий документ повинен надсилатися (вручатися) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Відповідно, податкове повідомлення-рішення повинно надсилатися за місцем податкової адреси. Відтак, тут важливо переконатися, що такий лист не отримав за вас хтось інший, адже з моментом отримання пов’язані строки сплати податку. Тому будьте уважні, адже ні для кого не секрет, що часто в повідомленні про отримання можуть розписатись родичі, друзі, сусіди, орендарі тощо. І ви, власник нерухомості, навіть не знатимете про надходження такого документу на свою адресу. Уявіть собі здивування, коли отримавши чергового листа від податківців вас почнуть залякувати великими штрафами у зв’язку з несвоєчасною сплатою податку.

Тому звертаємо вашу увагу, що законодавством чітко визначено, коли документи податкової вважаються врученими належним чином, а саме:

- якщо вони надіслані за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення;

- якщо вони особисто вручені платнику або його представнику.

Більш того, якщо за фактичним місцем проживання ви відсутні, незважаючи на те, що по суті вам нічого не вручалося, податківці вважатимуть, що повідомлення вручено належним чином, адже документ вважатиметься врученим у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення. Таким чином, хоча ви не отримали листа, вже з цієї дати розпочнеться відлік 60-денного строку для сплати податку.

 

Як діяти, якщо повідомлення з податкової не прийшло?

Справді, може трапитися так, що податкове повідомлення-рішення від ДФС на вашу адресу так і не надійшло. Причина може полягати в тому, що такий лист на вашу адресу взагалі не надсилався. Звісно, перше запитання яке може виникнути, це звідки взагалі податківцям відомо яка площа вам належить? Повідомляємо, що податок нараховується на основі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Крім того, існує підзаконний нормативно-правовий акт, який визначає як органи державної реєстрації прав на нерухоме майно подають до ДФС інформацію для розрахунку податку на нерухоме майно.

Однак, такий реєстр почав функціонування лише на початку 2000-х років. Тому, на жаль, чи для когось на щастя, органи ДФС не мають повних даних щодо всіх власників нерухомості, оскільки не всі документи оцифровані.

Тому виникає інше питання: що ж робити в такому випадку? Беззаперечно, якщо ви не отримали повідомлення з податкової, рекомендуємо вам самостійно звернутися до контролюючого органу. Для цього візьміть з собою документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно. На підставі такої заяви податківці розрахують суму податку і надішлють податкове повідомлення-рішення. Аналогічні роз’яснення надає також і ДФС на своєму офіційному сайті, а також доводить до відома зразки заяв, з якими можна звертатися до контролюючого органу.

 

Чи можливо оскаржити податкове повідомлення-рішення?

Якщо ж ви все-таки отримали лист від податківців, уважно прочитайте документ, зверніть увагу на всі деталі та можливі розбіжності з правовстановлюючими документами. Зверніть також увагу чи надіслане повідомлення до 1 липня. Для прикладу, якщо ви виявили розбіжності і не погоджуєтеся із сумою нарахованого податку, ви можете звернутися до ДФС із заявою про проведення звірки.

Крім цього, якщо ви не згодні з таким податковим повідомленням-рішенням або податківці відповіли вам відмовою, ви можете звернутися із відповідною заявою до суду.

 

Зрозуміло, що у кожній ситуації свої нюанси. У вас виникли запитання? Ви потрапили в таку ситуацію і не знаєте як діяти далі? Звертайтеся за кваліфікованою правовою допомогою, наші адвокати готові допомогти вам оскаржити податкове повідомлення-рішення.

 

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!