Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Обмеження у виїзді особи за кордон при наявності у неї невиконаних грошових зобов’язань

Останнім часом спостерігається збільшення кількості закордонних поїздок наших громадян. Не в останню чергу це пов’язано зі зростанням кількості держав, які встановили спрощений порядок перетину їх кордонів.У більшості випадків для цього необхідно мати лише один документ – діючий закордонний паспорт. Але якщо цього документу та інформації, що дана особа не перебуває у розшуку за вчинення злочину та не порушувала раніше правил перебування в країні відповідним органам іноземної держави  цілком достатньо, аби впустити громадянина, то для того, щоб залишити межі України цього може виявитись замало. Нерідко люди, вирішуючи низку питань, пов’язаних із закордонною мандрівкою, в тому числі і матеріальних, залишають поза увагою невирішені фінансові питання в Україні. Це може призвести (і призводить на практиці) до відмови у наданні дозволу на перетин кордону. Розглянемо детальніше, чому і як це відбувається, і як цього уникнути.

 

Умови обмеження права на виїзд

 

Обмежити право особи вільно виїздити за кордон у випадку наявності в особи несплаченого боргу може тільки суд.  Звертаємо увагу на те, що сам по собі факт наявності боргу не є підставою для застосування обмежень. Навіть наявність рішення суду, що набрало чинності, за яким з особи стягується певна сума, не є такою підставою. Підставою для заборони виїзду за кордон в цьому випадку є ухилення особи, яка має заборгованість, від виконання рішення суду у справі про стягнення цієї заборгованості. При чому ухилення не від сплати боргу, а від примусового виконання рішення суду. Наприклад, якщо особа, на користь якої за рішенням суду стягується борг, не подала заяву про видачу виконавчого документу (або не звернулася до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису), то невиконання боржником свого обов’язку не є ухиленням від виконання рішення. Якщо особа отримала виконавчий документ та направила його державному чи приватному виконавцю, який повідомив боржника про відкриття виконавчого провадження та надав строк для добровільного виконання рішення суду, то невиконання рішення в цей строк також не є підставою для накладення заборони на виїзд. Особа вважатиметься такою, що ухиляється від виконання рішення суду, з часу закінчення строку для добровільного виконання рішення, наданого виконавцем.

Вищезазначене типово для стягнення всієї суми боргу одночасно. Проте у випадку, коли за рішенням суду борг стягується шляхом сплати визначених частин у визначений час, або якщо особі присуджено сплачувати аліменти, то ухилення від виконання рішення може мати місце вже під час добровільного виконання, якщо боржник допускає невиплату чергового платежу в обумовлені строки без поважних причин.

Встановивши факт ухилення від виконання рішення суду, виконавець готує подання про обмеження у праві виїзду за межі України. Це подання розглядається судом за місцезнаходженням відповідного підрозділу ДВС або за місцезнаходженням виконавчого округу (якщо виконання здійснює приватний виконавець). Звертаємо увагу, що і в першому і в другому випадку суд може бути не тим самим, який виніс рішення про стягнення боргу.

Про направлення подання до суду виконавець повідомляє боржника. Проте суд розглядає подання без участі боржника і навіть без повідомлення його про час розгляду. За результатом розгляду суд виносить ухвалу про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України. Ухвала набуває чинності через п’ять днів після її винесення. Проте, оскільки боржник не бере участі у розгляді питання, оскаржити ухвалу він може протягом п’яти календарних днів з дня отримання її копії. Оскаржується ухвала до апеляційного суду. Після набрання чинності ухвалою інформація про обмеження права виїзду доводиться до відповідних державних органів.

Обмеження може стосуватися як будь-якої фізичної особи - боржника, так і керівника юридичної особи (у випадку, коли боржником є юридична особа).

 

Умови скасування обмеження

 

Насамперед підставою для скасування обмеження права виїзду є виконання рішення суду про стягнення боргу. Обмеження скасовується виконавцем шляхом винесення відповідної постанови.

Постанова про скасування обмеження виноситься також у випадках:

  • укладення мирової угоди між боржником і особою, на користь якої присуджена сплата боргу (стягувач);
  • смерті стягувача або ліквідації юрособи-стягувача (у випадку, коли немає правонаступництва);
  • відмови стягувача від примусового виконання;
  • скасування рішення, на підставі якого виданий виконавчий документ;
  • якщо стягнені з боржника в повному обсязі кошти не витребувані стягувачем протягом року;
  • у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ;
  • в інших передбачених законом випадках.

 З викладеного можна зробити висновок про те, що плануючи подорож за кордон, слід заздалегідь потурбуватися про відсутність невиконаних фінансових зобов’язань в Україні. Якщо ж є підстави вважати, що обмеження у виїзді безпідставне, наші адвокати допоможуть у швидкому вирішенні цього питання.

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!