Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Нові правила в мікрокредитуванні

В умовах сьогодення значної популярності набули так звані "мікрокредити". В інтернеті можна зустріти безліч пропозицій, де пропонують за кілька хвилин швидко надати Вам гроші без підтвердження доходів чи довідки з місця роботи, навіть в режимі онлайн. В той же час, більшість людей не обізнані про детальні умови такого кредитування, а тому часто виходить так, що вони потрапляють у таку собі «боргову яму», з якої потім важко «вилізти».

Криза в світі, пандемія коронавірусу, карантин, втрата роботи – все це чинники, які на собі відчувають люди і через що мають потребу в грошах. Часто не задумуючись про розмір відсотків, а їх розмір був необмеженим, штрафи за несвоєчасне погашення такого кредиту, сума заборгованості за лічені дні зростає до «захмарних» цифр, згодом починається тиск на боржника з боку колекторів, а в частих випадках не тільки на боржника, а й на членів його сім’ї, друзів, знайомих, які взагалі не мають жодного стосунку до позичених коштів, не були боржником і не були поручителем цієї особи.

 

Що змінилося?

15 вересня 2020 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення переліку кредитних договорів, на які поширюється дія Закону України «Про споживче кредитування», головною метою якого є унормування сфери мікрокредитування та підвищення якості системи кредитних історій фізичних осіб.

Як зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту, отримуючи мікрокредит, споживачем до уваги бралася не річна, а денна ставка (1-2% на день, а це 365-730% річних). В той же час, зі зростанням кредитного ринку та популяризацією мікрокредитів, зросла і середня ставка, яка на даний момент становить понад 650% річних. Як приклад популярності таких кредитів, у пояснювальній записці наводяться також статистичні дані – за третій квартал 2018 року обсяг таких кредитів становив більше 11 млрд. грн. і зріс в порівнянні з попереднім кварталом на 80%.

Отже, насамперед новоприйнятим законом поширено дію Закону України «Про споживче кредитування» на мікрокредити, а саме:

  • кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця;
  • кредитні договори, загальний розмір кредиту за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на день укладення кредитного договору. Нагадуємо, що станом на листопад 2020 року мінімальна заробітна плата становить 5000 грн.

Разом з тим, якщо укладено кредитний договір, загальний розмір якого не перевищує однієї мінімальної зарплати, тобто до 5000 грн., кредитодавець не зобов’язаний надавати споживачу до укладення договору паспорту споживчого кредиту за спеціальною формою. Така невизначеність несе певні ризики для отримувача кредиту. У той же час на фінансові компанії покладено обов’язок розміщувати детальну інформацію про кредитні продукти та їх характеристики на своїх веб-сайтах.

 

Обмеження суми штрафів та пені

Важливим є те, що законом обмежується сукупна сума платежів, яка має сплачуватися за невиконання зобов’язань по кредиту. Йдеться про штрафи, пеню, проценти та інші платежі. Отже, якщо загальний розмір кредиту не перевищує однієї "мінімалки", тобто 5000 грн., сукупний розмір таких платежів обмежується подвійною сумою, одержаною споживачем за таким договором. При цьому, вказана сума не може бути збільшена за домовленістю сторін. Вказані нововведення значно покращують становище позичальників та захищають їхні права.

! Тобто, наприклад, Ви взяли кредит на суму 5000 грн. Відтак, загальна сума виплат по кредитному договору ні в якому разі не може перевищувати 10000 грн.

 

Передання інформації в бюро кредитних історій

Законом передбачено ще одну обов’язкову умову надання кредиту, а саме згоду споживача на передання інформації про цей кредит хоча б в одне бюро кредитних історій, яке включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій. Інакше, у разі відсутності такої згоди, кредитодавець повинен відмовити в укладенні такого договору.

При цьому, встановлено обов’язок і для кредитодавця. Тож тепер останній мусить передавати хоча б в одне бюро кредитних історій інформацію як щодо всіх споживчих кредитів, так і щодо переуступки прав вимоги. Разом з тим, строк для внесення отриманих відомостей від кредитодавця зменшили до 3 робочих днів (раніше було 7).

Автори законопроєкту стверджують, що запропоновані зміни дозволять збалансовано підійти до проблеми захисту споживачів мікрокредитування, з одного боку не створюючи стимулів позичальнику уникати своїх зобов’язань, а з іншого не дозволяючи навіть недобросовісному позичальнику збанкрутувати внаслідок отримання маленького кредиту.

6 жовтня Закон було повернуто з підписом від Президента, а набере він чинності через три місяці після його опублікування.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!