Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Нове у стягненні аліментів на дитину


Не є таємницею те, що виконання рішення суду щодо стягнення сум аліментів буває утруднене багатьма факторами. «Аліментників» важко розшукати через те, що вони не проживають за місцем реєстрації, працюють без оформлення або не мають постійного доходу тощо. Якщо ж таку людину буде знайдено, то внаслідок відсутності в неї офіційного джерела доходу стягнути суми аліментів буває неможливо. Нарешті, навіть при наявності в «аліментника» офіційного доходу сплата аліментів в добровільному чи примусовому порядку, може проводитись нерегулярно. Отже, констатуємо, що домогтися  належного виконання зобов’язання по сплаті аліментів від недобросовісної людини справді важко. В той же час така людина має змогу легко впливати на життя того з подружжя, з ким проживає дитина. Зокрема це стосується надання (чи ненадання з примхи «аліментника) дозволу на виїзд дитини за кордон, в тому числі і на лікування. Крім того, наявність заборгованості зі сплати аліментів ніяк не позначається на житті боржника, в той час як для дитини і того з подружжя, з ким живе дитина, факт існування такого боргу призводить до серйозних змін у способі життя родини.

Саме тому законодавець вжив заходів щодо усунення причин несправедливості. В низку законів внесені зміни, які покликані ліквідувати можливість нехтування «аліментниками» своїми обов’язками та зловживати правами щодо дитини. Давайте ознайомимось з ними.

 

Суспільно корисні роботи

Перш за все  привертають увагу зміни в Кодексі про адміністративні правопорушення. Тепер несплата аліментів є таким правопорушенням. І покарання за це порушення теж є новелою законодавства, і воно є доволі специфічним. В Україні існує такий вид покарання за адмінпорушення, як громадські роботи. За несплату аліментів застосовуватиметься покарання «суспільно корисні роботи», і поки що тільки до недобросовісних «аліментників». Покарання полягає в тому, що порушника зобов’язують відпрацювати певну кількість годин (від ста двадцяти до двохсот сорока) на підприємстві, виконуючи вид робіт, який визначений для таких випадків органом місцевого самоврядування. Нагляд за належним виконанням порушником обов’язків за місцем роботи здійснює керівництво відповідного підприємства та органи кримінально-виконавчої служби (не плутати з державними виконавцями ДВС). За виконану роботу «аліментнику» нараховується плата в розмірі, який не може бути нижчий за розмір мінімальної оплати праці, і саме в цьому полягає відмінність «суспільно корисних» робіт від «громадських», які є безоплатними. Законом передбачений обов’язок адміністрації підприємства, де відбуває покарання порушник, нараховувати йому плату за виконану роботу та перераховувати її на рахунок державної виконавчої служби, яка виконує рішення про стягнення аліментів. Перераховані суми направляються на погашення боргу по аліментам.  Якщо «аліментник» ухилятиметься і від робіт, то вони будуть замінені адмінарештом до 15 діб.

Очевидно, в такий спосіб законодавець намагається вирішити два питання: покарати порушника/примусити його до виконання обов’язку, та надати порушнику офіційне джерело доходу, підконтрольне ДВС, з метою погашення боргу. Нововведення заслуговує схвальної оцінки, щоправда сумнівною видається можливість заміни оплачуваних робіт безоплатним арештом, що суперечить інтересам отримувачів аліментів.

 

Обмеження у певних правах

Додатково до «аліментника» державним виконавцем, який веде відповідне провадження, будуть застосовані заходи щодо обмеження його в певних правах, а саме: в праві керування транспортом, в праві користування зброєю, в праві виїзду за кордон, в праві полювання. Постанови про обмеження «аліментника» в цих правах виноситимуться держвиконавцем обов’язково незалежно від звернення отримувачів аліментів. Обмеження діятимуть до погашення заборгованості в повному обсязі. Слід зазначити, що позбавлення права керування транспортом не застосовується до тих, для кого це є єдиною роботою, до інвалідів, до військовослужбовців, а також у разі укладення угоди про розстрочення сплати боргу.

! Ще одним позитивним нововведенням є те, що тепер за наявності заборгованості по аліментах питання виїзду дитини за кордон з метою навчання, лікування, відпочинку вирішуватиметься особою, з якою проживає дитина, без згоди «аліментника». Але зверніть увагу: скористатися правом виїзду за кордон дитині без згоди «аліментника» можна лише за наявності довідки про наявність боргу по аліментам. Довідка видається держвиконавцем за вимогою стягувача протягом 10 календарних днів з дня звернення. Довідка дійсна протягом місяця з дня видачі.

Все це має стимулювати недобросовісного «аліментника» до належного виконання своїх обов’язків. Найбільш ефективним виглядає механізм обмеження в правах.

 

 Порядок обчислення заборгованості

Зміни торкнулися і порядку обчислення заборгованості. Якщо раніше до уваги брався строк, протягом якого аліменти не були сплачені, то тепер заборгованість обчислюватиметься в сумах платежів за певні періоди. Зауважте, що для застосування всіх перелічених санкцій борг по аліментах має досягнути певної межі, а саме суми заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.Це стосується і довідки про наявність боргу. Яка видається держвиконавцем. Держвиконавець повинен обчислювати суму боргу щомісяця, і при досягненні зазначеної межі з власної ініціативи скласти протокол про адмінпорушення «Несплата аліментів» та направити його до суду для притягнення до відповідальності порушника. 

 

Як бачимо, зміни в законодавстві щодо стягнення боргу по аліментах, які, до речі, набудуть чинності  06 лютого 2018 року, незважаючи на деякі сумнівні моменти, в цілому виглядають дуже суттєвим удосконаленням механізму попередження виникнення та ліквідації такого боргу.  Якщо Ви відчуваєте потребу застосувати нові можливості, які відкриваються перед стягувачами аліментів, будемо раді бачити Вас в нашому адвокатському об’єднанні.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!

Bitcoin Accelerator