Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Кавер-версії відомих пісень. Юридичні аспекти.


Сам термін «кавер» походить від англійського  слова  Cover — що дослівно перекладається як прикриття.   Каверами прийнято називати  авторські музичні композиції, що виконуються іншим музикантом чи колективом.  

Виконання кавер-версій відомих пісень набуло широкого використання, їх виконують на концертах, корпоративах,  в ресторанах, клубах. Виконувати кавери це дуже вигідно, оскільки музиканти переспівують хіти, які вже давно полюбила публіка.

В історії є випадки, коли виконання кавер-версії іншим музикантом дає композиції нове життя, в результаті кавер стає більш популярним ніж пісня-оригінал.  Не всім відомо, що такі  хітові композиції як «I will always love you» у виконанні Уітні Хьюстон,  «Nothing Compares to You» (Шинед О`Коннор), “Cometogether” (Aerosmith), The Man Who Sold the World  (Nirvana) і цей список можна продовжувати, є нічим іншим як кавер-версіями.

Враховуючи таку популярність каверів, з кожним днем збільшується і кількість музичних колективів, так званих кавер-гуртів. Здавалося б це дуже просто – зібрав музичний колектив, визначив репертуар,  і можна виступати. Але на практиці все виглядає по іншому, а в окремих випадках і відчутно б’є по кишені організаторів  кавер-гуртів та виконавців.

 В чому ж полягають ризики і як себе застерегти від неприємних сюрпризів?

Законодавством, а саме Конституцією України, Цивільним Кодексом України, Законом України «Про авторське право і суміжні права» передбачено виключне право автора на використання твору, а також виключне право на дозвіл або заборону  використання  твору іншими особами. Це означає, що всі особи, які використовують у своїй діяльності  твори, зобов’язані отримати дозвіл на їх використання від суб’єкта авторського права або організації колективного управління, якій ці права передані в управління.

Автору та іншій особі,  яка має авторське право,  належить виключне  право надавати іншим особам дозвіл на використання твору будь-яким  одним  або  всіма  відомими   способами   на   підставі авторського договору.

Використання твору  будь-якою особою допускається виключно на основі авторського договору,  за винятком  випадків,  передбачених законом.

Відсутність договору на використання музичних творів є прямим порушенням авторського права.

На практиці управління авторськими правами безпосередньо авторами  не завжди є можливим або доцільним, оскільки правовласник, як правило, не має можливості самостійно здійснювати моніторинг за використанням його творів, проводити переговори про виплату винагороди за таке використання, контролювати процес виплат тощо.

З метою врегулювання таких відносин щодо представництва інтересів авторів були створені організації колективного управління майновими правами, які здійснюють представництво правовласників, укладають з юридичними та фізичними особами угоди (надають дозволи) на використання творів авторів (в тому числі шляхом публічного виконання), проводять збір, розподіл і виплату авторської винагороди, вчиняють дії, пов'язані із захистом порушених авторських прав.

Такі організації є членами міжнародної неурядової організації - Міжнародної конфедерації авторських та композиторських товариств і CIS AC, заснованої у 1926 році з метою забезпечення захисту творців духовних цінностей і координації технічної діяльності між товариствами авторів та композиторів.

Кожна організація, що є членом CISAC, має повну детальну інформацію щодо кожного члена та кожного твору, створеного його членами.

Система ІРІ - це міжнародна база даних та інформаційна система, яка є підсистемою Загальної інформаційної системи (CIS), в якій містяться дані щодо правовласників авторських майнових прав на музичні твори, передані в колективне управління авторсько-правовим організаціям - членам CISAC.

У рамках співпраці з членами CISAC організаціями колективного управління укладено договори з аналогічними організаціями іноземних держав (США, Великобританії, Німеччини, Франції, Росії, Італії, Іспанії та ін.) про взаємне представництво інтересів по забезпеченню охорони майнових прав авторів та їх правонаступників, на підставі яких періодично перераховується зібрана авторська винагорода відповідним іноземним організаціям колективного управління, які в свою чергу забезпечують її виплату іноземним правовласникам (авторам).

 Матеріальна сторона питання

Щодня організаціями колективного управління здійснюється моніторинг концертів, виступів та подібних  заходів, порушення авторських прав при цьому ретельно фіксуються, і є висока ймовірність що в подальшому їх представники звернуться до організаторів  з вимогою щодо   відшкодування збитків або виплати компенсації.

Законом України «Про авторське право та суміжні права» передбачена сума  компенсації,  що визначається судом, та складає від 10 до 50000 мінімальних  заробітних  плат, що на сьогодні становить кругленьку суму – від 14500 до 72500000 грн. за один факт порушення.

Наприклад, мінімальна сума, яку доведеться сплатити за публічне виконання 10 пісень без належного дозволу, становить 145 000 грн.   

 Рекомендації

- перед використанням твору необхідно встановити правовласника. Якщо при цьому виникають складності необхідно звернутися в організацію, що здійснює колективне управління (наприклад Державна організація “Українське агентство з авторських та суміжних прав”).

 - ретельно перевірити повноваження правовласника;

 -укласти договір на використання музичних творів, при цьому детально перевірити істотні умови договору, в тому числі визначення способів використання твору, що дозволяються.

 При отриманні дозволу правовласника на створення кавер-версії музичного твору, особа набуває авторських прав на кавер і в подальшому може його використовувати без обмежень.

 І на завершення,  якщо Ви потребуєте кваліфікованої юридичної допомоги, звертайтесь до професіоналів.

Адвокатське об’єднання «Галлекс» допоможе знизити до мінімуму Ваші ризики, забезпечивши впевненість у завтрашньому дні.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!

Bitcoin Accelerator