Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Кадрова документація для ФОП: що варто знати

Важко не погодитися, що останнім часом дедалі більшої популярності серед українців набуває здійснення підприємницької діяльності у формі фізичної особи-підприємця. Сама ж процедура реєстрації триває у кілька етапів і, власне, після подання відповідних документів та успішної реєстрації можна розпочинати здійснювати діяльність як ФОП. Разом з тим, у такої особи виникає обов’язок ведення відповідної документації, за відсутність якої можуть наставати певні негативні наслідки.

Сьогодні ми розповімо, яку саме кадрову документацію повинна вести фізична особа-підприємець та яка відповідальність існує за відсутність таких документів.

Звісно, фізична особа-підприємець може використовувати найману працю. Нормативно-правовими актами передбачено, що трудове законодавство поширюються також на осіб, які працюють за трудовими договорами з фізичними особами. Звідси можна зробити логічний висновок, що такі норми поширюється і на відносини між працівником та роботодавцем, яким є фізична особа-підприємцем. Хоча, як вбачається із аналізу законодавства про працю, прямої вказівки на необхідність ведення будь-якої документації для ФОПа не передбачено взагалі.

! Фізична особа-підприємець, як і будь-який інший роботодавець, повинен обов’язково вести кадрове діловодство у випадку застосування найманої праці.

  • Насамперед, хочемо наголосити на необхідності укладення трудового договору з найманими працівниками виключно у письмовій формі, адже законодавством передбачено чітку імперативну вимогу щодо цього.
  • В період після укладення трудового договору та до початку роботи працівника ФОП повинен зробити ще одну важливу річ - ознайомити його з правилами внутрішнього трудового розпорядку. Для цього спочатку ФОПу потрібно затвердити такий локальний акт. Отже, перший документ, який повинен бути наявний у фізичної особи-підприємця, – це затверджені правила внутрішнього трудового розпорядку.
  • Варто пам’ятати, що будь-які наймані працівники, в тому числі ті, що працюють у ФОПа мають такі ж самі пільги та гарантії, що передбачені законодавством для працівників, підприємств, установ та організацій. В першу чергу, це стосується права на відпустку. Так, черговість надання відпусток визначається відповідним графіком, відтак, фізична особа-підприємець зобов’язана вести графік відпусток, в якому визначається їх облік.
  • Наступним не менш важливим кадровим документом є штатний розпис, оскільки саме на підставі штатного розпису роботодавець може приймати рішення про прийняття працівника на роботу, переведення його на іншу роботу, встановлення посадового окладу тощо. Наявність затвердженого штатного розпису має надзвичайно важливе значення для кожного найманого працівника, оскільки гарантує забезпечення їх конституційного права на працю.

На фізичну особу-підприємця, як на роботодавця, поширюється низка підзаконних нормативно-правових актів, зокрема і щодо первинної облікової документації для визначення кількісного складу працівників. Отже, ФОП повинен вести наступну облікову документацію:

  • наказ (розпорядження) про прийом на роботу, переведення на іншу роботу, припинення трудового договору;
  • особову картку;
  • наказ (розпорядження) про надання відпустки;
  • табель обліку використання робочого часу та розрахунку заробітної плати;
  • розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості, платіжні відомості;
  • особові рахунки, трудові договори (контракти), цивільно-правові договори.

! Звертаємо вашу увагу, що фізичні особи-підприємці не зобов’язані вести книги обліку бланків трудових книжок та книги обліку руху трудових книжок і вкладишів до них, оскільки дія цих нормативно-правових актів, які регулюють порядок ведення такої документації, не поширюється на ФОП.

Насамкінець хочемо наголосити, що чинним законодавством про працю передбачені величезні, подекуди «захмарні» суми штрафів за порушення трудового законодавства. Тому аби не допустити порушень, необхідно належним чином вести все кадрове діловодство, щоб при проведенні перевірки контролюючим органом, у останнього не виникало будь-яких запитань, що в подальшому може привести до накладення штрафу на такого роботодавця. Зауважуємо, що законодавством передбачено можливість накладення штрафу за порушення інших вимог трудового законодавства, проте не конкретизовано що саме туди належить, що ще раз підтверджує на важливості правильності повного ведення кадрової документації.

Якщо у Вас виникли запитання чи Вам потрібна допомога у складенні документації, яку обов’язково повинна вести фізична-особа підприємець, а також перевірка на предмет дотримання чинного законодавства наявної, звертайтеся до адвокатів АО «ГАЛЛЕКС», ми неодмінно Вам допоможемо.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!

Bitcoin Accelerator