Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Як закрити ФОП: процедура та алгоритм дій

Багато хто з наших громадян спробував себе в ролі приватного підприємця. Далеко не всі досягли успіху в цій сфері, хтось згодом знайшов роботу за наймом до душі, або вступив на держслужбу. Якщо підприємницька діяльність не призвела до банкрутства, але інтерес до неї зник чи вона стала непотрібною або навіть заважати, ми розкажемо, як закрити ФОП.                                                               

Прийнявши рішення позбутися статусу підприємця, слід повідомити про нього. Раніше така інформація публікувалася у спеціальних паперових офіційних виданнях, зараз же вона міститься тільки в електронній базі даних: Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Вноситься інформація до реєстру державним реєстратором, якому підприємець має подати заяву встановленої форми. Подати заяву він може як особисто (необхідно мати при собі паспорт та картку платника податків), чи через представника. Представник повинен мати нотаріально посвідчену довіреність на представництво інтересів підприємця перед держреєстратором (якщо інформація про право діяти від імені підприємця не внесена в реєстр). Також підприємець може надіслати заяву поштою, при цьому справжність його підпису на заяві має бути нотаріально засвідчена.

Процедура ліквідації ФОП, яка існувала раніше, нагадувала ліквідацію юридичної особи, наприклад, тим, що між повідомленням про намір ліквідувати ФОП та фактичним виключенням підприємця з реєстру проходив певний час, протягом якого підприємець проводив розрахунки з податковою, Пенсійним та іншими фондами, а також с кредиторами та найманими працівниками. Лише наявність інформації про зняття з обліку в податковій та фондах була підставою для остаточного позбавлення підприємця його статусу. Тепер держреєстратор проводить необхідні дії щодо внесення до реєстру запису про ліквідацію ФОП без розгляду будь-яких інших документів, крім вже зазначених, і протягом 24 годин з часу прийняття заяви. Саме запис в держреєстрі є підставою для зняття підприємця в податковій та інших органах. Щодо податкової, то законом встановлений безумовний обов’язок зняти з податкового обліку підприємця тільки на підставі запису в держреєстрі про ліквідацію. Проте на практиці цього не відбувається. Підприємець повинен звернутися до податкової з заявою про зняття його з обліку (бажано одразу, як інформація про ліквідацію ФОП з’явиться у реєстрі). Ця заява буде підставою для проведення позапланової перевірки.

! Зверніть увагу: розрахунки зі сплати податку необхідно буде здійснити за весь податковий (звітний) період, в якому була подана заява держреєстратору про припинення діяльності, незалежно від того, на початку чи в кінці періоду її було подано. До завершення розрахунків зі сплати сум податків підприємець перебуватиме на податковому обліку.

 

Перевірку щодо підприємця проводитиме і Пенсійний фонд, але вже за власною ініціативою. Якщо підприємець не мав найманих працівників, то він повинен подати до Фонду інформацію про нараховані суми ЄСВ за період роботи у звітному році та копію акту перевірки податкової, а також провести остаточні розрахунки.

На відміну від податкової, Фонд не в усіх випадках проводить перевірку. Перевірка не проводиться за наявності одночасно наступних умов:

  •  якщо підприємцем подана звітність з «нулями»;
  •  якщо підприємець з 2011 року не використовував найманих працівників;
  •  якщо у контролюючому органі відсутня інформація щодо нарахування (виплати) підприємцю доходів, які є базою нарахування єдиного внеску;
  •  якщо підприємець не має заборгованості зі сплати ЄСВ;
  •  якщо підприємець знімається з обліку після проведення перевірки (у разі її проведення) та здійснення остаточного розрахунку зі сплати ЄСВ.

Датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників.

Повідомляти держреєстратора про зняття з обліку не треба – цю інформацію йому нададуть відповідні органи.

Отже, підсумуємо: день внесення інформації про закриття ФОП до ЄДР не співпадає з датою зняття з обліку підприємця як платника податку та ЄСВ, а сам факт внесення інформації до ЄДР є лише підставою для початку процедури ліквідації ФОП, незважаючи на формулювання такої інформації. Зняттю з обліку платника податків і ЄСВ передують перевірки контролюючих органів, і до них треба підготуватись завчасно, до подачі заяви держреєстратору, і досить ґрунтовно, зважаючи на те, що приватних підприємців перевіряють рідко і нерегулярно, отже, помилок за період, що перевіряється (наприклад, податкова перевірятиме період у 1095 днів, що передував отриманню інформації про припинення діяльності) може бути виявлено немало, а відтак можуть бути нараховані суми фінзобов’язань та санкцій.

Останньою дією підприємця після отримання довідок про зняття з обліку в податковій та фондах є закриття рахунків в банках.

Як бачите, ліквідація ФОП, незважаючи на декларативну простоту і швидкість, доволі тривалий і не позбавлений складних нюансів процес. Для уникнення ускладнень під час ліквідації ФОП ви можете звернутися за консультацією до нашого адвокатського об’єднання.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!