Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Громадянам та бізнесу хочуть присвоїти офіційні електронні адреси

Наприкінці липня у Верховній Раді України було зареєстровано два законопроєкти: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (Господарського процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного кодексу України) для забезпечення використання офіційної електронної адреси» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо присвоєння та використання офіційної електронної адреси».

Вказані законопроекти покликані врегулювати питання офіційної електронної адреси для листування. Насамперед це стосується юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, адвокатів, арбітражних керуючих та інших осіб.

Як зазначено в пояснювальній записці, метою законопроєктів є удосконалення процесу державної реєстрації суб’єктів господарювання та створення сприятливих умов для ведення бізнесу в Україні шляхом введення обов’язкової офіційної електронної адреси для кожного із суб’єктів господарювання для взаємодії з суб’єктами владних повноважень, іншими державними органами, судами тощо. Запропоновані зміни також мають за мету спрощення ділового спілкування між фізичними особами та суб’єктами владних повноважень, іншими державними органами, судами тощо.

Насамперед законопроєктом пропонується замінити по тексту формулювання «адреса електронної пошти» на «офіційна електронна адреса». Крім цього, законопроєкт надає визначення офіційної електронної адреси. При цьому, офіційні електронні адреси в Україні не можуть бути зареєстровані з доменом «ru».

У випадку, якщо ці законопроєкти приймуть, нас чекатимуть певні зміни. Сьогодні ми розповімо про них детальніше.

 

Зміни у сфері державної реєстрації

Перш за все зміни торкнуться юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Законопроєктом передбачено, що при державній реєстрації ФОПів та юридичних осіб в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань автоматично присвоюється офіційна електронна адреса.

В офіційному листуванні це означає, що якщо лист або повідомлення направлений на офіційну електронну адресу, він вважається надісланим та врученим за умови електронного підтвердження про дату та час його направлення.

При цьому, у разі надсилання листа на офіційну електронну адресу додаткового документального підтвердження про їх вручення не потрібно; він вважається надісланим офіційно.

З цього формулювання випливає один важливий недолік, оскільки направлення листа не завжди означає його одержання та прочитання, оскільки, наприклад, фізична особа-підприємець чи посадова особа юридичної особи можуть перебувати у відпустці, лікарняному або ж може статися технічний збій чи просто не буде можливості доступу до електронної адреси через певні обставини. Водночас, в силу цього закону такі особи вважатимуться такими, що отримали це повідомлення, що може негативно вплинути на їхні права, оскільки, для прикладу, з цього моменту можуть розпочати відлік різного роду строки.

 

Зміни у господарському процесі

Зазнає змін і господарське процесуальне законодавство. Зокрема, кодекс пропонують доповнити нормою, яка визначає, коли можна вручати ухвалу на офіційну електронну адресу. Для цього потрібно дотриматись таких умов:

  • в заяві, скарзі, клопотанні, відзиві учасника судового процесу, направленого на адресу суду, зазначена офіційна електронна адреса;
  • така офіційна адреса міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Що стосується судового наказу, то пропонується такий механізм його надсилання:

  • якщо у Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зазначена офіційна електрона адреса – копія (текст) судового наказу направляються на цю електронну адресу за умови, що в такому судовому наказі міститься адреса такого рішення у Єдиному реєстрі судових рішень;
  • якщо офіційної електронної адреси немає – в такому разі надсилається на адресу місцезнаходження (місця проживання) особи згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

 

Зміни для фізичних осіб

Одним із законопроєктів пропонується внести зміни до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

По-перше, пропонується зазначати в Єдиному державному демографічному реєстрі поряд з іменем, датою і місцем народження, статтю та іншими відомостями про особу, офіційну електронну адресу такої особи.

По-друге, законопроєктом передбачається, що під час оформлення паспорту громадянина України вперше особі автоматично (або за бажанням) присвоюється офіційна електронна адреса та забезпечується доступ до такої адреси.

В даному випадку теж можна говорити про певні недоліки, зокрема про те, що пропонованими законопроєктом не передбачено про можливість зміни цієї офіційної електронної адреси. Нерідко трапляються випадки, коли одна особа має кілька електронних адрес чи втратила доступ до «старої» тощо. Крім цього, не всі особи мають можливість повноцінного доступу до електронної пошти.

 

Зміни у виконавчому провадженні

Насамкінець пропонується внести зміни до Закону України «Про виконавче провадження», а саме передбачено, що у випадку, якщо у виконавчому документі зазначено офіційну електронну адресу стягувача та/або боржника, документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та/або боржнику на офіційну електронну адресу.

Разом з тим, зауважуємо, що документи тільки зареєстровані у Верховній Раді України. В подальшому законопроєкти повинні пройти перше та друге читання, і у разі їх схвалення, направлені на підпис Президенту, а тоді опубліковані.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!