Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Договір оренди житла: поради адвоката

Досить поширеним способом додаткового, а іноді і основного заробітку, є здавання громадянами житла в оренду. При цьому у обох сторін таких відносин можуть виникнути певні проблеми. Поговоримо про те, яким чином можна їх уникнути.

 

Головним способом уникнення більшості проблем є укладання письмового договору оренди. Законом не вимагається обов’язкове нотаріальне засвідчення такого договору, проте сторони можуть за домовленістю скористатися послугами нотаріуса. ! Зверніть увагу на те, що в цьому випадку інформація про укладену угоду (зокрема, про суму угоди) буде надіслана нотаріусом до Фіскальної служби.

 

Зрештою, саме небажання афішувати інформацію про здавання квартири в оренду спонукає людей не фіксувати ніяким чином факт укладення договору.  Адже прибуток у вигляді орендної плати підлягає декларуванню та оподаткуванню. Оподатковується такий прибуток за ставкою 18 % від розміру плати. Додатково Орендодавець зобов’язаний сплатити військовий збір у розмірі 1,5 % від вартості оренди. Проте слід зазначити, що такий розмір оподаткування застосовується у випадку здачі в оренду житла громадянином. Якщо громадянин зареєструється підприємцем і обере спрощену систему оподаткування, то суми податків будуть суттєво меншими. Приховування ж доходу може призвести до відповідальності, в тому числі кримінальної.

 

 Для чого потрібно укладати письмовий договір

Орендарі зазвичай байдуже ставляться до того, що договір з ними офіційно не укладений, вважаючи, що вони нічим не ризикують. Це не так. Перш за все вони ризикують в будь-який час опинитися на вулиці, адже власник може заявити, що орендар незаконно знаходиться в приміщенні, і звернутися за допомогою у видворенні до правоохоронних органів. За відсутності доказів правомірності користування житлом орендареві нічого іншого не залишиться, як залишити приміщення.

 

Іншим ризиком, якого зазнають орендарі, є ризик несподіваного підвищення орендної плати власником в односторонньому порядку. Цей ризик тісно пов'язаний з попереднім, адже підвищуючи плату власник зазвичай погрожує негайним виселенням у разі відмови погодитися на його умови. А якби договір укладався належним чином, сторони домовилися б про те, за скільки днів власник має попередити орендаря про заплановане підвищення плати, і, в разі незгоди орендаря з новою сумою платежу, про строк, в який орендар має звільнити приміщення. В найбільш вигідному для орендаря варіанті сторони договору могли б включити до нього пункт про заборону підвищувати плату протягом певного часу з дня укладання договору або з моменту попередньої зміни розміру плати.

 

Особистий контакт з власником житла

Ми говоримо про орендаря і власника. Однак слід пам’ятати, що з орендарем може домовлятися і не власник житла. Добре, якщо це буде представник власника з належними повноваженнями або орендар, з яким укладений договір, відповідно до умов якого він може здавати жило в суборенду. Але є і великий ризик зустрітися з шахраєм.  Поширена схема: шахрай шляхом моніторингу оголошень про намір здати в оренду житло та про намір орендувати його, знаходить підходящі варіанти, зв’язується з потенційним орендарем під виглядом власника, отримує гроші за перший місяці оренди (чи за кілька місяців) і зникає, а несподіване для орендаря з’явлення справжнього власника залишає його і без грошей, і без житла.

 

Також застерігаємо від перемовин і укладання договору з членами сім’ї власника без письмової згоди на те власника. Самі по собі родинні зв’язки не означають узгодження позиції щодо розпорядження майном, і справжній власник може не погодитись з діями члена сім’ї. Крім того, орендар може помилятися стосовно того, хто є насправді власником житла в родині. Наприклад, орендар веде перемовини з батьком, а насправді власником є повнолітня дитина.

 

Для уникнення зазначених ризиків орендарю необхідно впевнитися у тому, хто є власником житла. Таку інформацію можна отримати з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом формування запиту інформації по об’єкту нерухомості через Інтернет. Не зайвим буде вивчення паспортних даних власника житла та правовстановлюючого документа на житло (оригінала): договору купівлі-продажу, дарування, свідоцтва про право на спадщину тощо.

 

Детальний опис стану житла

Для обох сторін при укладенні договору важливим є детальний опис технічного стану приміщення, яке передається в оренду, та його обладнання (включаючи меблі). Це дозволить орендарю уникнути безпідставних звинувачень у погіршенні стану приміщення та обладнання, а власнику – вимагати усунення завданої орендарем шкоди. Також бажано заздалегідь домовитися щодо того, за чий рахунок проводитиметься ремонт у приміщенні, конкретно визначити поняття дрібного (поточного) і капітального ремонту, надання права орендарю вносити поліпшення. Це дозволить у майбутньому мінімізувати ризик виникнення конфлікту, наслідком якого може стати дострокове розірвання договору.

 

Нема потреби наголошувати на особливій важливості питань, які стосуються можливості людині мати дах над головою. Ми лише рекомендуємо зважати на зазначені вище ризики в цих питаннях та своєчасно звертатися за кваліфікованою допомогою задля їх уникнення чи мінімізації.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!