Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Чи отримають учасники АТО та їх діти обіцяну державну підтримку для здобуття освіти?

Учасники АТО

Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти учасникам АТО та їх дітям

5 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 14.05.2015 р. № 425-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти».

Вказаним Законом було доповнено Закон України «Про професійно-технічну освіту» (ст. 44-1), Закон України «Про вищу освіту» (ст. 44), Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(ст. 12) та Закон України «Про охорону дитинства» (ст. 19) нормами про те, що держава забезпечує державну цільову підтримку для здобуття освіти у державних та комунальних навчальних закладах таким категоріям:

1) учасникам бойових дій та їхнім дітям;

2) дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення АТО, бойових дій чи збройних конфліктів чи внаслідок захворювання, одержаного в період участі в АТО;

3) дітям, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту;

4) дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи.

Підтримка надається зокрема особам, які навчаються за денною формою навчання у вищих та професійно-технічних навчальних закладах, до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді:

1) повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

2) пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;

3) соціальної стипендії;

4) безоплатного забезпечення підручниками;

5) безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

6) безоплатного проживання в гуртожитку;

7) інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до п. 22 ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», вбачається те, що держава забезпечує учасникам бойових дій, зазначеним у пункті 19 частини першої статті 6 цього Закону, та їхнім дітям, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, — до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.

Пунктом 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що до даної категорії учасників бойових дій відносяться військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Однак відповідно до абз. 9 п. 22 ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 14.05.2015 р. № 425-VIII зобов’язано Кабінет Міністрів України протягом протягом одного місяця з дня опублікування цього Закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, розробити та затвердити державну цільову програму підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти, затвердити порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.

Однак на превеликий жаль  такого порядку на сьогоднішній день Кабінетом Міністрів України не затверджено, через що вказані вище громадяни, не можуть фактично отримати зазначені пільги. Держава, передбачивши право на отримання зазначених пільг, не забезпечила створення ефективного механізму правої реалізації, чим порушуються права вказаної категорії осіб.

В той же час, відсутність бюджетного фінансування не може бути причиною невиконання покладених на державу зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України").

Тому, спираючись на практику Європейського суду з прав людини, громадяни, які в силу Закону мають право на отримання  Державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти, на нашу думку, не повинні ставити себе в залежність від бездіяльності Кабінету Міністрів України, а повинні в судах відстоювати своє право на отримання зазначених пільг.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!