Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Чи буде обов'язковою ID картка для всіх українців?

Нещодавно у Верховній Раді України було зареєстровано нові законопроєкти, які стосуються паспорту громадянина України у формі книжечки. Які ж положення вони передбачають та що зміниться?

Кілька років тому в Україні було запроваджено паспорти нової форми, так звані ID-картки. Комусь подобається паспорт «старого» зразка у формі книжечки, а хтось обирає собі ID-картку, тобто паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм.

Дійсно, нові паспорти мають свої переваги, але разом з тим, існують і недоліки. Для прикладу, потрібно носити з собою додаток до паспорту, тобто довідку про реєстрацію місця проживання. Зрозуміло, що місце проживання особи може часто змінюватися, а тому таку інформацію не наносять на «пластик». Тому, якщо Вам потрібно в банк чи в певний державний орган, потрібно мати з собою не тільки саму ID-картку, а й додаток до неї, що частіш за все спричиняє додаткові незручності, оскільки з часом цей аркуш формату А4 зношується, його можна загубити, а якщо його «заламінувати», то такі документи некомфортно носити.

Водночас, не так давно в Україні вперше у світі було впроваджено електронні документи, які мають силу без наявності паперових. Йдеться про можливості додатку «Дія». Тепер українці у своєму смартфоні мають не тільки закордонні паспорти, а й паспорти громадянина України, але тільки ті, що були оформлені як ID-картка. Тобто ті особи, які мають паспорт у вигляді книжечки, не мають його у своєму смартфоні.

 

Нові паспорти видаватимуть тільки у формі пластикових карт

14 серпня 2020 року у Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону про паспорт громадянина України у формі книжечки (№3986). Вказаним законопроєктом передбачено строк дії паспорта:

  • для осіб віком 16-25 років – до досягнення 25-річного віку;
  • для осіб віком 25-45 років – до досягнення 45-річного віку, тобто у разі якщо паспорт було оформлено до досягнення особою 25-річного віку і особа при досягненні цього віку вклеїла фотокартку. А якщо паспорт було оформлено після досягнення 25-річного віку – до досягнення нею 45 років;
  • для осіб віком від 45 років – безстроково (у разі якщо паспорт було оформлено до досягнення особою 45-річного віку і особа вклеїла фотокартку при досягненні 45-річного віку до набрання чинності цим Законом) і безстроково, якщо паспорт було оформлено після досягнення 45-річного віку.

Вищенаведене означає, що не буде обов’язку вклеювати фото при досягненні 25 і 45 років. Натомість видаватимуть ID-картки. Нагадаємо, що наразі за чинним законодавством при досягненні зазначеного віку можна вклеїти фотокартку до паспорту «книжечки», якщо звернутися у строк 1 місяць з моменту досягнення цього віку. Якщо ж цей строк пропущено, потрібно звертатися за виготовленням паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм.

Виводити з обігу паспорти-книжки планувалось поступово. Для прикладу, оформляти перший паспорт потрібно у 14-річному віці і такий є дійсний до досягнення особою повноліття. Після цього потрібно кожні 10 років виготовляти нову ID-картку, оскільки термін її дії обмежений – 10 років. Зауважуємо, що обмін та виготовлення ID-картки є платним.

 

А як бути з тими, хто з релігійних переконань відмовляється від пластикових ID-карток?

На даний момент існує позитивна судова практика з цього питання, зокрема, Верховний Суд вказав, що такі норми законодавства не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, імені та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій.

На переконання Великої Палати Верховного Суду, це є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Верховний Суд зазначив, що позбавлення особи можливості отримання паспорта в традиційній формі – у вигляді паспортної книжечки і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не є необхідним у демократичному суспільстві, і таке втручання є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.

Відтак, якщо особа бажає мати паспорт зразка 1994 року, для цього міграційній службі, окрім інших документів, потрібно подати ще і рішення суду, яке набрало законної сили, про зобов’язання міграційної служби видати особі паспорт громадянина України у формі книжечки.

Натомість, якщо вказаний законопроєкт приймуть, законодавством більше не передбачатиметься можливість видачі «книжок», а коли людина досягне 25-річного чи 45-річного віку, паспорт замінюватимуть на пластикові ID-картки.

 

Альтернативний законопроєкт

Водночас, цього самого дня у Верховній Раді України було зареєстровано ще один проєкт Закону про паспорт громадянина України у формі книжечки (№3986-1). Цей законопроєкт є альтернативною редакцією.

Як вбачається із пояснювальної записки до цього закону, його метою є відновлення права громадян на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки. У пояснювальній записці також зазначено, що на адресу народних депутатів надходять численні звернення громадян, в яких вони висловлюють свою глибоку стурбованість з цього приводу та наголошують на небажанні у зв’язку з релігійними переконаннями отримувати паспорт у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Відтак, технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовились від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу – використання традиційних методів ідентифікації особи.

Чи не основним положенням Закону є те, що термін дії паспорта громадянина України у формі книжечки не обмежується. Водночас, при досягненні особою 25 і 45 років потрібно вклеювати до паспорту фотокартку, інакше він вважатиметься недійсним. При цьому, за видачу паспорта громадянина України у формі книжечки державне мито не справляється.

Отже, наразі на розгляді у Верховній Раді України перебувають два законопроєкти, які передбачають зовсім різні положення. Надалі ці законопроєкти повинні пройти певні процедури, перш ніж набрати чинності.

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!