Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Банкрутство фізичних осіб як інструмент позбавлення від боргів

Наприкінці жовтня 2019 року запрацював новий кодекс, який регулює питання банкрутства. Вказаним кодексом запроваджено новий інститут, який до цього не існував в українському законодавстві – запроваджено положення про відновлення платоспроможності фізичних осіб.

Існує думка, що у зв’язку з ситуацією у світі, яка склалась через активне поширення коронавірусу, багато підприємців і не тільки зазнають численних збитків, що теоретично може призвести до банкрутства.

Якщо вести мову про фізичних осіб, то наразі в судовій практиці немає сформованих позицій, оскільки минуло досить мало часу з моменту набуття чинності цими положеннями, а процедура банкрутства доволі тривала.

Сьогодні ми спробуємо розібратися в основних моментах, які стосуються процедури банкрутства фізичних осіб.

Варто зазначити, що новий Кодекс з процедур банкрутства поділяється на книги і книга 4 цього кодексу регулює процедуру відновлення платоспроможності як фізичної особи, так і фізичної особи-підприємця.

 

Хто є ініціатором та які існують підстави?

Насамперед процедура розпочинається з ініціювання. Ініціатором може бути лише сам боржник. З аналізу Єдиного державного реєстру судових рішень можна побачити, що нерідко з заявами про банкрутство фізичної особи звертаються кредитори, однак суд відмовляє у їх прийнятті. І це цілком зрозуміло, адже дає змогу убезпечити від початку можливої процедури визнання банкрутом фізичної особи кожного разу за наявності боргів.

Законодавством визначено певні умови, з настанням яких особа може звернутись із відповідною заявою:

  • розмір прострочених зобов’язань фізичної особи становить не менше 30 «мінімалок». Тобто станом на 2020 рік це 141 690 грн.
  • боржник не погашає кредити і не здійснює інші платежі в розмірі понад 50% місячних платежів за кожним зобов’язанням протягом 2 місяців;
  • у виконавчому провадженні винесено постанову про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;
  • загроза неплатоспроможності: наявність інших обставин, які свідчать про те, що найближчим часом боржник не зможе виконати свої грошові зобов’язання.

За наявності таких обставин фізична особа може звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження. До заяви потрібно обов’язково додати документи, визначені законодавством. Одним із таких документів є докази авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень.

Звертаємо увагу, що наявність арбітражного керуючого у даній процедурі є обов’язковою і законодавством прописано розмір винагороди такої особи: 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожен місяць виконання повноважень, що станом на 2020 рік становить 31 530 грн.

Більш того, як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень, судді неодноразово повертали заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність через те, що заявником так і не було додано доказів авансування винагороди арбітражного керуючого.

Ще одним документом, який обов’язково має подати боржник, є декларація про майновий стан. При цьому, така декларація подається за кожний рік окремо за період 3 роки до подання заяви до господарського суду. В декларації потрібно вказати про майно, доходи та витрати, що перевищують 30 розмірів мінімальної зарплати (тобто станом на 2020 рік понад 141 690 грн.) не тільки фізичної особи-заявника, а й членів сім’ї.

 

Чи потрібно сплачувати судовий збір?

Кодекс України з процедур банкрутства залишив це питання неврегульованим, а в Законі України «Про судовий збір» не передбачено положень щодо розміру судового збору у даній категорії справ.

Однак, через те, що судова практика поки перебуває на етапі формування, в Єдиному державному реєстрі можна зустріти також ухвали про залишення без руху заяв про відкриття провадження. Наразі чіткої позиції в судовій практиці поки немає.

 

Чи підлягає реалізації майно?

Так, під час процедури банкрутства реалізації підлягає все майно фізичної особи, причому навіть те, що буде отримано нею у власність після визнання її банкрутом та до погашення боргів. Разом з тим, є певні винятки:

1) не включається житло, якщо воно є єдиним місцем проживання сім’ї боржника та не є предметом забезпечення:

  • квартира загальною площею до 60 м2 або житловою площею не більше 13,65 м2 на кожного члена сім’ї;
  • житловий будинок загальною площею до 120 м2.

2) не включається майно боржника, на яке згідно із законодавством не може бути звернено стягнення. Такий перелік міститься в додатку до Закону України «Про виконавче провадження»;

3) не включаються кошти, що перебувають на рахунках боржника у пенсійних фондах та фондах соціального страхування.

 

Які наслідки має визнання фізичної особи банкрутом?

За результатами розгляду справи суд може закрити провадження у справі про неплатоспроможність. В такому разі в своїй ухвалі суд вказує про звільнення фізичної особи від боргів. Отже, звільнення від боргів – це наслідок визнання фізичної особи банкрутом, що також означає, що відновити платоспроможність боржника є неможливо.

Однак, тут не обійшлось без винятків. Тобто є категорії виплат, від виконання яких фізична особа не звільняється в будь-якому разі, навіть після завершення судових процедур. Мова йде про:

  • відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю;
  • аліменти;
  • інші вимоги, які нерозривно пов’язані з особистістю фізичної особи.

Варто пам’ятати, що у разі, якщо фізичну особу було визнано банкрутом, на неї протягом тривалого часу покладатиметься ряд обмежень. По-перше, протягом 5 років при укладенні певних видів договорів з’являється необхідність письмово повідомляти іншу сторону про факт своєї неплатоспроможності. Насамперед йдеться про кредитні договори, договори позики, поруки, застави.

По-друге, протягом 3 років з моменту визнання особи банкрутом вона не може вважатись такою, що має бездоганну ділову репутацію.

Водночас, законодавством також передбачено процедуру відновлення платоспроможності боржника, аби дати можливість фізичній особі позбутися боргів та не застосовувати процедуру банкрутства.

 

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!