Ваш надійний партнер та порадник
Написати нам
м. Львів, вул. Свєнціцького, 5, оф. 211

Аліменти на дитину. Що варто знати?

Дитина, незалежно від віку, має право бути власником майна. При чому будь-якого, обіг якого не заборонений чи не обмежений. Це можуть бути будинки, транспортні засоби, банківські вклади, права на частку в майні юридичних осіб тощо. Все це дитина може мати у власності з народження. Звісно, до досягнення повноліття можливості щодо набуття прав на майно та розпорядження майном дитина має дуже обмежені. Найпоширенішими способами набуття майна малолітньою (віком до 14 років) дитиною є успадкування майна та придбання майна батьками з застереженням, що воно використовуватиметься для всебічного розвитку дитини. Проте вже набуте майно законом захищається суворо. Навіть батьки щодо розпорядження майном малолітнього не мають абсолютних і необмежених прав. Так, їм забороняється без дозволу компетентних органів відмовлятися від майнових прав дитини, видавати письмові зобов’язання від її імені, укладати договори, що потребують нотаріального засвідчення, зокрема, щодо нерухомості. На батьків покладається безумовний обов’язок повернути майно дитині, що знаходилось в їх управлінні, наприклад, до досягнення нею повноліття. При цьому поверненню підлягають і всі доходи, отримані при управлінні майном, а якщо внаслідок дій батьків майну було завдано шкоди, то батьки зобов’язані її відшкодувати.

Аліменти – власність дитини

Якщо торкнутися теми аліментів, то слід звернути увагу на нововведення в Сімейному кодексі, які набули чинності  08 липня 2017 року. Відтепер аліменти – це власність не того з батьків, хто утримує дитину і на чиє ім’я вони виплачуються, а безпосередньо самої дитини. Таким чином, на того з батьків, хто розпоряджається аліментами, прямо покладається відповідальність за їх використання та обов’язок повернення невикористаних сум аліментів дитині та відшкодування їй шкоди внаслідок неправильного (нецільового) використання цих сум.

Спосіб стягнення аліментів

Аліменти можуть сплачуватись, крім звичної грошової форми, ще й в натуральній формі. Проте натуральна форма утримання дитини припустима виключно на умовах домовленості між батьками. В разі призначення сплати аліментів судом аліменти можуть бути призначені або в частці від доходу матері(батька) дитини, або в твердій грошовій сумі. Зверніть увагу на те, що право вибору способу стягнення аліментів належить тому з батьків, з ким буде проживати дитина. Цей спосіб може бути в подальшому змінений за позовом тієї ж особи.

Яким же чином визначається ця частка доходу? До липня 2017 року розмір цієї частки визначався судом, який при цьому враховував низку факторів, зокрема стан здоров’я «аліментника», наявність в нього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних батьків, інші обставини життя як платника аліментів, так і дитини, на користь якої стягувалися аліменти. Додатково з липня 2017 р. також обов’язково враховуються витрати «аліментника» на придбання чи утримання майна великої вартості, сама наявність в нього нерухомого майна та значної суми грошей. Законом визначена нижня межа розміру аліментів на одну дитину, а саме 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

! Важливо  -  Новелою в кодексі є норма щодо можливості того з батьків, з ким проживає дитина, звернутися до суду для видачі судового наказу (ця процедура є простішою порівняно з повноцінним судовим розглядом) про стягнення аліментів у заздалегідь визначених частках доходу «аліментника»: від чверті на одну дитину до половини – на трьох і більше дітей.

Що стосується виплати аліментів в твердій грошовій сумі (тобто визначеній в фіксованій сумі незалежно від доходів «аліментника»), то слід звернути увагу на зміну підстав, за наявністю яких застосовується цей спосіб стягнення аліментів. Як ми вже зазначали, вибір способу стягнення аліментів відтепер залежить лише від стягувача. До уваги більше не береться характер, періодичність, спосіб виплати отримуваного «аліментником» доходу, які раніше були підставами застосування стягнення аліментів саме у фіксованій сумі. Як і у вище описаному способі стягнення аліментів, для цього способу також передбачена можливість подання заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Сума аліментів в фіксованому розмірі підлягає індексації відповідно до закону.

Додаткові витрати на дитину

Крім аліментів можуть стягуватись одноразово чи періодично суми для вирішення конкретних проблем дитини. Це може бути каліцтво дитини, чи потреба у додаткових витратах на розвиток її здібностей тощо. Розмір і порядок виплати таких додаткових витрат можуть бути визначені судом, або домовленістю між батьками, при цьому позов про стягнення таких витрат може бути пред’явлений незалежно від присудження аліментів раніше і навіть якщо вимога про сплату аліментів взагалі не була пред’явлена. Ці витрати можуть бути виплачені одноразово в повному обсязі (в тому числі і наперед, якщо певні заходи щодо дитини тільки заплановані), або мати періодичний характер, чи сплачуватись постійно.

Відповідальність за несвоєчасну сплату аліментів

По виплаті аліментів, які стягуються за місцем отримання «аліментником» зарплати, пенсії, іншого виду доходів, може утворитися заборгованість. Закон вимагає виплачувати аліменти в строки не пізніше, ніж через три дні з дня, встановленого для виплати зарплати тощо. Якщо порушення цього строку відбулося з вини «аліментника», то одержувач аліментів отримує право на нарахування пені в розмірі 1% від суми заборгованості за кожний день прострочення. Граничний розмір пені становить 100% розміру заборгованості.

При цьому розмір такої заборгованості визначається з розрахунку розміру фактичного заробітку, який отримував «аліментник» за той час, коли не проводилися стягнення аліментів. Якщо «аліментник» на час виникнення заборгованості не працював, або як підприємець перебував на спрощеній системі оподаткування, або мав заробіток за кордоном у випадку, коли фактичний його розмір встановити неможливо, то розмір заборгованості визначається  виходячи з розміру середньомісячного заробітку працівника у відповідній місцевості.

Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.

Прострочення може мати місце і стосовно додаткових витрат на дитину. При цьому моментом виникнення прострочення вважається порушення строку, визначеного для сплати таких витрат судом, або домовленістю між батьками, а вразі відсутності домовленості чи невизначеності строку вважається, що один з батьків повинен сплатити витрати в семиденний строк після відповідної заяви іншого з батьків, який фактично здійснив ці витрати. При простроченні порушник зобов’язаний сплатити суму витрат з врахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також сплатити три проценти річних з простроченої суми. Відповідальність за прострочення додаткових виплат також є новелою липня 2017 року.

В короткій статті неможливо охопити навіть стандартні, типові ситуації, що виникають з приводу стягнення аліментів. Якщо у Вас виникли питання, звертайтесь, - адвокати по сімейним справам у Львові від Адвокатського об’єднання «Галлекс» нададуть Вам кваліфіковану допомогу.

profesional

Професіоналізм

Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожний наш Клієнт отримав позитивний результат від співпраці з нами.

dosvid

Досвід

В нашій команді працюють кваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом роботи, які зарекомендували себе як професіонали своєї справи.

result

Об’єктивність

Ми не даємо порожніх обіцянок, ми реально оцінюємо ситуацію і обираємо найоптимальніший шлях для вирішення Вашої проблеми.

confidence

Конфіденційність

Ми забезпечимо максимальну конфіденційність та нерозголошення інформації, отриманої від кожного Клієнта. Ви можете нам довіряти!

Bitcoin Accelerator